Mapa dachów
Panorama 832 dachów - znajdź dach w swojej okolicy
panoram dachów

Wycena dachu

Zastanawiają się Państwo, jaki jest koszt wymiany dachu lub budowy nowego dachu? Ostateczna cena wykonania pokrycia dachowego zależy od kilku powiązanych ze sobą czynników. Śpieszymy z odpowiedzią na pytanie, które z nich mają największy wpływ na wycenę dachu.

Kształt dachu a jego wycena

Oszczędności związanych z budową dachu należy szukać już na etapie projektu domu lub innego budynku. To właśnie projekt jest punktem wyjściowym pozwalającym na wstępne oszacowanie kosztów wykonania pokrycia dachowego.
Projektując przyszły dom czy inny obiekt, należy szczególną uwagę zwrócić na wielkość i kształt dachu, gdyż ma to bezpośrednio przełożenie na koszt budowy dachu. Im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym większe opłaty za jego wykonanie. Im prostszy kształt dachu, tym większa oszczędność finansowa.
Wynika to z tego, żeby przy dachach o prostej konstrukcji, np. dachach dwuspadowych, zużywa się mniej materiałów pokryciowych, odpady budowlane są stosunkowe nieduże, a nakład pracy zdecydowanie mniejszy. W przypadku dachów o finezyjnych kształtach jest wprost przeciwnie. Wydamy o wiele więcej pieniędzy na zakup materiałów budowlanych, a przy obróbce skomplikowanych miejsc, straty materiału połaciowego będą naprawdę spore. Ponadto budowa takiego dachu jest zadaniem pracochłonnym, co wpływa na podniesienie kosztów robocizny.

Kształt dachu a wybór materiałów pokryciowych

Zależnie od kształtu dachu dobieramy odpowiednie pokrycia dachowe. Dachówki ceramiczne i dachówki betonowe są uniwersalnymi materiałami budowlanymi stosowanymi przy dachach zarówno o prostej, jak i skomplikowanej konstrukcji. Wycena dachu z dachówek ceramicznych i betonowych zależy oczywiście od stopnia skomplikowania konstrukcji.
Ponadto dachy z dachówek ceramicznych są dużo cięższe, przez co i więźba dachowa musi być solidniejsza. W związku z tym, jeśli zdecydujemy się na dachówki ceramiczne, więcej zapłacimy za budowę konstrukcji nośnej dachu.
Blachodachówki i blachodachówki z posypką są z kolei polecane jako pokrycia dachowe na dachy o prostej konstrukcji. Wynika to z tego, że blachodachówki są sprzedawane w arkuszach lub modułach i – co z tym idzie – są materiałami wielkoformatowymi. Innymi słowy, wymagają docinania i obróbek dekarskich. Jeśli kształt dachu jest nietypowy, zachodzi konieczność wykonania naprawdę wielu obróbek, przez generuje się dużo odpadów budowlanych, a koszty robocizny znacząco wzrastają.
Choć cena blachodachówki w porównaniu z ceną dachówek jest dużo niższa, to nie należy się tym sugerować. W pierwszej kolejności należy spojrzeć na kształt dachu i przeliczyć cenę wykonania pokrycia dachowego, uwzględniając straty materiałów i opłaty za robociznę. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócić się do profesjonalistów z prośbą o wycenę dachu z dachówek ceramicznych, dachówek betonowych czy blachodachówki.
Pamiętajmy też o względach estetycznych – przyszły dach powinien naturalnie komponować się z otoczeniem i przede wszystkim musi podobać się właścicielowi. Ułatwieniem przy wyborze odpowiedniego pokrycia może okazać się nasza galeria dachów. Zachęcamy do zapoznania się przykładowymi realizacjami dachów!

 

wycena-dachu

Wybierz producenta i wyceń swój dach!

creaton        koramic        roben-logo
braas_logo_claim_pl_rgb            euronit            ibf2
budmat           rukki

Wybrane realizacje:

Diamant Wolica

Ahi diamant

Tęczowa

Wolica

Zapytaj doradcę ⟩

Diamant Laszczki

Diamant Ahi

Laszczki

sosnowa

Zapytaj doradcę ⟩

Diamant Laszczki

Ahi diamant

Sosnowa

Laszczki

Zapytaj doradcę ⟩

Corona

AHI Roofing Corona

Kalinowa

Nadarzyn

Zapytaj doradcę ⟩

AHI Roofing

AHI Roofing Corona

Zasobna

Warszawa

Zapytaj doradcę ⟩

Corona Brzezinka

Corona Ahi Roofing

Brzezinka

Brzezinka

Zapytaj doradcę ⟩