Mapa dachów
Panorama 912 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Błędy przy układaniu dachówek. Czego się wystrzegać?

Błędy przy układaniu dachówek. Czego się wystrzegać?

Niewłaściwe układanie dachówek grozi ich odpadaniem, a także nieszczelnościami i przeciekami w połaci. Najczęściej zdarza się to na dachach o skomplikowanych kształtach z oknami połaciowymi, lukarnami i kominami. Jeśli chcesz wiedzieć, jak uniknąć błędów przy układaniu dachówek, przeczytaj nasz poradnik.

Kiedy układać dachówki?

Materiał pokrycia zazwyczaj dobiera architekt w konsultacji z inwestorem. Dachówki betonowe i ceramiczne układa się na więźbie o pochyleniu od 20 do 60o, a pokrycie lekkie, takie jak blacha czy gont, wymaga od 10 do 30o. Przy układaniu określonego materiału trzeba stosować się do zaleceń producenta. Dachówki ceramiczne i cementowe mogą być położone w każdej porze roku, jednak najpierw należy wymurować i oblicować komin oraz wyprowadzić wentylację za pomocą szczelin i otworów zapewniających wlot powietrza w okapie. Po ułożonych dachówkach nie powinno się chodzić, dlatego trzeba o tym pamiętać przed ich układaniem. Łaty muszą być rozmieszczane od długości dachówki i można je zmieniać w zakresie, który podaje producent. Wyższe rzędy zachodzą na rzędy niższe, więc zmniejszenie rozstawu łat powoduje zwiększenie ich zakładu.

Na co najbardziej uważać przy montażu?

Dachówki należy układać od okapu ku górze. Pierwszy rząd powinien wystawać za krawędź połaci ze względu na przepływ wody do rynien. Łaty okapowe muszą być wyższe od pozostałych o 2 cm, aby zachować ten sam kąt na poszczególnych rzędach dachówek. Niewłaściwe rozmieszczenie łat skończy się tym, że niektóre dachówki będą położone inaczej niż pozostałe. Każde pokrycie dachowe wymaga innego rozstawu łat. Miejsca szczególnie narażone na działanie wilgoci są kosze dachowe. Z tego powodu trzeba je odeskować, zabezpieczyć pasami folii dachowej i wykonać w nich obróbkę blacharską. Między koszem a dachówkami można wprowadzić gąbkę lub piankę poliuretanową. Na łacie narożnej lub kalenicowej umieszcza się gąsiory, które chronią przed wodą i wiatrem, a dodatkowo zapewniają odpowiednią wentylację. Przy okapie i krawędzi zakłada się gąsiory skrajne, a przy zbiegu grzbietów i kalenicy gąsiory trójniki i czwórniki.

Najczęściej występujące błędy

Przeciekanie dachu najczęściej wynika z niewłaściwej obróbki w strefach komina, kosza i okien połaciowych. Częstym problemem jest także uszkodzenie folii powstałe przy obróbce materiałów. Niezauważenie tego w porę może doprowadzić do przecieków w przyszłości. Duże znaczenie ma także używanie odpowiednich membran. Folie przeważnie są wrażliwe na promienie słoneczne, więc nie mogą być osłonięte przez dłuższy czas. Jeśli na dachach płaskich nie zostanie zachowany odpowiedni spadek, będzie zbierać się woda. Problemy często występują przez brak odpowiedniego doświadczenia. Każdy z materiałów pokryciowych wymaga innego traktowania i innych form obróbki. Używanie niewłaściwych narzędzi i niedopasowanie metody montażu do materiału prowadzi do uszkodzeń w pokryciu lub w warstwie ochronnej.