Wydajny system rynnowy jest równie ważnym elementem dachu, jak więźba czy solidnie zamontowane pokrycie. System rynnowy to kombinacja dobrze dobranych i dopasowanych do siebie elementów, których głównym zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej. Co wchodzi w jego skład? Sprawdźmy!
Najważniejszym elementem systemu rynnowego są oczywiście rynny. To części rozmieszczone wzdłuż krawędzi dachu, do których ścieka woda deszczowa z połaci dachowej. Rynny montuje się tak, by zachowywały lekki spadek w kierunku narożników budynku. Dzięki temu woda nie zbiera się w nich, lecz ścieka prosto do rur spustowych, umieszczonych właśnie na narożnikach domu. Rury spustowe to te elementy, które zamontowane są wzdłuż linii okapu. Odpowiedzialne są za usuwanie wody deszczowej poza budynek. Systemy rynnowe mogą mieć różne formy i wydajność. Producenci oferują rynny okrągłe, prostokątne, w kształtach ozdobnych, a także z wywiniętymi brzegami, dzięki którym woda nie rozchlapuje się. Mogą być produkowane z PCW, stali powlekanej, aluminium lub stopu cynkowo-tytanowego.
Systemy rynnowe składają się również z różnego rodzaju łączników, takich jak: łączniki do rynien, łączniki do rur spustowych, odpływy łączące rynny z rurami spustowymi, oraz narożniki łączące rynny w narożnikach budynku. Warto wspomnieć również o elementach montażowych, takich jak haki, które są wspornikami rynien, czy kształtkach kończących rurę spustową wyprofilowanych tak, by woda spływała bezpośrednio do kanalizacji lub na grunt. Rury spustowe mocuje się dodatkowo specjalnymi obejmami do ściany budynku. Przy montażu potrzebne są również rynajzy, które umożliwiają zamocowanie rynien tak, by zachować odpowiedni spadek, nawet na dachach o skomplikowanym kształcie. Warto także wspomnieć o tzw. rewizjach, które zapobiegają zatykaniu się systemu np. liśćmi. Rewizja to element montowany między rurami spustowymi, umieszczony na wysokości około 1 m od poziomu gruntu. Dzięki niej można udrożnić system.