Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Co lepiej się sprawdzi – dachówka czy blachodachówka?

Co lepiej się sprawdzi – dachówka czy blachodachówka?

Wybór pomiędzy dachówką a blachodachówką to nie tylko wybór dotyczący estetyki – te dwa pokrycia dachowe różnią się bowiem pod wieloma względami, również praktycznymi. Warto zatem dokładniej poznać parametry techniczne pokryć dachowych i wybrać dach idealnie dopasowany do budynku i lokalnych warunków.

Ciężar

Podstawową różnicą pomiędzy blachodachówką a dachówką cementową jest waga obydwu materiałów. O ile blachodachówka jest bardzo lekka i waży zaledwie 6 kg/m2, to dachówka cementowa osiąga ciężar nawet dziesięciokrotnie większy. W praktyce to oznacza, że o rodzaju pokrycia dachowego trzeba zdecydować jeszcze na etapie projektowania, ponieważ większe obciążenie wymaga dodatkowych wzmocnień więźby dachowej.

Materiał

Warto także wziąć pod uwagę specyfikę samego materiału. Blachodachówka powstaje z blachy profilowanej z rdzeniem stalowym lub aluminiowym i wykańczana jest powłoką poliestrową, pural lub posypką, która doskonale tłumi odgłosy padającego deszczu. Dachówka cementowa powstaje z betonu pokrytego specjalną warstwą ochronną. Takie pokrycie zapewni lepszą izolację akustyczną i termiczną. Poza tym dachówka cementowa doskonale wpisuje się w stylistykę nowoczesnych domów jednorodzinnych, a na naszej stronie internetowej można obejrzeć przykładowe realizacje z dachówką cementową, która podobnie jak blachodachówka dostępna jest w wielu kolorach i kształtach.

Kształt dachu

Dachówka cementowa sprawdzi się na większości projektowanych obecnie dachach zarówno dwuspadowych, jak i wielospadowych. Dachówki nie należy jednak wybierać na dachy, których kąt nachylenia jest mniejszy niż 20 stopni. Blachodachówka z kolei może być stosowana nawet przy bardzo małym spadzie oraz na dachach o delikatnej strukturze i sporej rozpiętości. Blachodachówka nie obciąży zbytnio konstrukcji, a więc jest doskonałym wyborem podczas remontu lub modernizacji starych domów.