Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Czy dach trzeba impregnować?

Czy dach trzeba impregnować?

Jeżeli dom postawiony jest na zalesionym terenie albo w pobliżu lasów, to jest szczególnie narażony na porastanie mchami i porostami. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta – trzeba dbać o odpowiednią profilaktykę pokrycia dachowego. Regularnie należy go czyścić, a kolejnym krokiem powinna być właściwie wykonana impregnacja. Świetnym specyfikiem do tej czynności są impregnaty silikonowe, które minimalizują intensywność wnikania wody i dwutlenku węgla w dachówkę. Dach staje się dzięki temu znacznie bardziej odporny na wnikanie brudu, a jego czyszczenie staje się o wiele łatwiejsze.

Jak działają impregnaty?

Dachówka charakteryzuje się porowatością. Malutkie, niewidoczne gołym okiem pory wchłaniają wilgoć, a wraz z nią przenikają do pokrycia dachowego także sadze, pyły i spaliny. Te szkodliwe substancje pozostają w strukturze dachu. Dla naszego dachu szkodliwe jest też działanie zmiennych temperatur, opady deszczu oraz śniegu. To przez wnikającą w pory dachu wilgoć w poszyciu zaczynają rozwijać się powoli niechciane żywe organizmy, które powodują zielenienie dachu. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim mchy, porosty oraz grzyby. Mocno operujące promienie słoneczne sprawiają, że z czasem dach blednie, a wszelkie zabrudzenia stają się zdecydowanie bardziej widoczne.

Aby uniknąć tych wszystkich nieprzyjemnych objawów, wystarczy po solidnym oczyszczeniu dachu zaimpregnować go stosownym preparatem. Zaimpregnowana dachówka nabiera właściwości odpychających wodę, dzięki czemu zminimalizowany zostaje problem gromadzenia się na niej zanieczyszczeń oraz nadmiernej nasiąkliwości.

Zalety impregnacji dachów:

• Dachówka jest zabezpieczona przed wchłanianiem wody
• Jest bardziej mrozoodporna
• Uodparnia się na działanie szkodliwego promieniowania UV
• Łatwiej się ją czyści
• Znacznie wolniej się brudzi
• Jest odporna na powstawanie zacieków oraz wykwitów
• Rozwój mchów, grzybów i porostów jest zminimalizowany
• Dach wygląda jak nowy – zyskuje trwały, utrzymujący się nawet do 10 lat, połysk