Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Czy plan zagospodarowania przestrzennego może narzucać kolor zadaszenia?

Czy plan zagospodarowania przestrzennego może narzucać kolor zadaszenia?

Plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem mającym podstawę prawną, regulującym kwestie, związane z rozwojem danego obszaru. Czy może narzucać kolor zadaszenia?

Czym jest MPZP?

Miejski plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest dokumentem, który ma osadzenie w odpowiedniej normie prawnej. Jego rolą jest odpowiednie kształtowanie przestrzeni w taki sposób, aby była spójna z ogólną koncepcją. Warto tego rodzaju prace zlecić odpowiedniej firmie, czyli takiej, która ma doświadczenie i podchodzi starannie do zadania, jak firma Panorama Dachów. Oznacza to, że w niektórych sytuacjach nie można tak po prostu realizować inwestycji, jakby się chciało. Zgodnie z przepisami musi uwzględniać zasady dotyczące usytuowania obiektów, przeznaczenie i charakter działki. Ujmuje także wartości powierzchni minimalnych, na których można postawić obiekt, rodzaje mediów oraz zasady kształtowania zieleni na danym obszarze. Zawiera także przebieg dróg planowanych w terenie. Czy jednak może narzucać kolor zadaszenia?

Zadaszenie a MPZP

Skoro więc plan zagospodarowania przestrzennego ujmuje tak wiele kwestii, to czy reguluje także kolor zadaszenia, które można stosować? Odpowiedź jest prosta – tak, może regulować montaż dachu i dobór elementów. Dokument ten może zawierać szczegółowe informacje na temat kolorystyki dachu i elewacji budynku – zawierając pewien ich zakres lub wskazywać na konkretne odcienie. Co więcej, możliwe jest także, aby wymagane było – zgodnie z MPZP – zastosowanie konkretnych materiałów wykończeniowych, ale również kształtowanie bryły dachu czy całego obiektu. Dlatego też przed jakimikolwiek realizacjami, czy to w przypadku postawienia nowej konstrukcji, czy modernizacji dachu budynku przeznaczonego do remontu, konieczne jest, aby zapoznać się z wytycznymi i bezwzględnie do nich stosować. W przeciwnym razie może się okazać, inwestor będzie miał bezwzględny nakaz dokonania stosownych zmian.