Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Czym charakteryzują się gonty bitumiczne i kiedy się je stosuje?

Czym charakteryzują się gonty bitumiczne i kiedy się je stosuje?

Gont bitumiczny to rodzaj pokrycia dachowego charakteryzującego się wysoką trwałością, niewielką masą, atrakcyjną ceną i wysoką estetyką. Gonty najczęściej wykorzystywane są do wykonywania dachów na altankach, tarasach i domkach letniskowych. Ponieważ gont bitumiczny tworzy szczelne i nieprzepuszczające wody pokrycie, to z powodzeniem może być także stosowany na budynkach mieszkalnych. Gont idealnie wpisuje się w zabytkowy i rustykalny styl nieruchomości, a więc często wybierany jest do remontów starych dachów.

Co to jest gont bitumiczny?

Gonty bitumiczne to długie pasy z wycięciami w różnych kształtach, na przykład trójkątnych lub trapezowych. Odpowiednio ułożone przypominają nieco dachówki i prezentują się nad wyraz estetycznie. Gont jest wielowarstwowym materiałem – trzon stanowi osnowa z włókna szklanego nasączona bitumem modyfikowanym, który decyduje o trwałości gontów i odporności na czynniki atmosferyczne. Gonty bitumiczne montuje się na równym i sztywnym podłożu. Jest to materiał, który można dostosować do kształtu dachu.

Zastosowanie gontów bitumicznych

Gont to materiał bardzo często wybierany przy remontach dachów na starych domach, garażach i budynkach gospodarczych, ponieważ jest lekki i tani. Cena budowy dachu z użyciem gontu nie jest wysoka, a niewielka masa pokrycia nie obciąży zbytnio starej więźby dachowej. Gonty można układać nawet na dachach o dużym kącie nachylenia. Co ciekawe gont można położyć na starym pokryciu z gontu lub papy bez konieczności demontażu i prac rozbiórkowych. Gont bitumiczny to materiał o szerokim spektrum zastosowań – sprawdzi się zarówno na dachu płaskim, dwuspadowym, jak i na skomplikowanych konstrukcjach wielospadowych oraz na dachach z lukarnami.