Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Gonty bitumiczne. Co warto o nich wiedzieć?

Gonty bitumiczne. Co warto o nich wiedzieć?

Dach ma znaczenie praktyczne i konstrukcyjne. Ponadto pełni funkcję estetyczną, często przesądzając o odbiorze budynku jako spójnej całości architektonicznej. Przede wszystkim jednak chroni mieszkańców domu przed działaniem czynników atmosferycznych i zabezpiecza przechowywany w nim sprzęt. Na rynku dostępne są różne pokrycia dachowe. Jednym z możliwych rozwiązań jest położenie gontu bitumicznego. W poniższym wpisie wyjaśniamy, czym dokładnie są gonty bitumiczne i podajemy ich najważniejsze cechy.

Podstawowe informacje o gontach bitumicznych

Gont bitumiczny, nazywany inaczej dachówką bitumiczną bądź gontem papowym, jest stosunkowo tanim, ale wytrzymałym i dobrze prezentującym się pokryciem dachowym. Dachówki bitumiczne są lekkie i łatwe w montażu, a prawidłowo położone nie przepuszczają wilgoci i służą przez wiele lat, dzięki czemu stanowią ciekawą, a przy tym ekonomiczną, alternatywę dla pozostałych dachówek. Gonty bitumiczne występują w odmiennych wersjach kolorystycznych i mają różne kształty. Przeważnie imitują klasyczne dachówki, przybierając formę prostokątów, trapezów, trójkątów, łusek. Do tradycyjnych dachówek upodabnia je także nadany im kolor: czerwony, brązowy, czarny. Można je kupić wersji jednolitej oraz cieniowanej. Pierwsza z nich daje efekt gładkości, druga – trójwymiarowości.

Dachówki bitumiczne posiadają stanowiący ich osnowę i zanurzony w masie bitumicznej rdzeń z włókna szklanego lub ewentualnie z mieszanki włókna szklanego i tworzywa sztucznego. Tworzą je kawałki plastycznej papy, która szybko i bez problemu dostosowuje się do kształtu dachu, dlatego pokrywa się nimi o dachy o nietypowych kształtach. Gont bitumiczny, do którego produkcji wykorzystuje się asfalty przemysłowe i modyfikowane, jest dostępny w pasach papy tworzących lekkie i trwałe poszycie dachowe. Warto dodać, że warstwa wierzchnia dachówek bitumicznych powstaje z folii metalowej bądź posypki mineralnej.

Gont bitumiczny doskonale sprawdza się jako pokrycie dachowe domu lub obiektów użyteczności publicznej, jak również budynków przeznaczonych do celów gospodarczych, ogrodowych altan, tarasów, domków letniskowych. Uniwersalność ta przekłada się na jego popularność. Podsumowując, dachówki bitumiczne są lekkie, elastyczne, trwałe, uniwersalne.