Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Jak dbać o dachówki, by służyły przez lata?

Jak dbać o dachówki, by służyły przez lata?

Podobnie jak pozostałe elementy konstrukcji domu, pokrycie dachowe wymaga odpowiednich działań, jeżeli ma prawidłowo spełniać swoją funkcję przez szereg długich lat. Dowiedz się, czego warto dopilnować w kwestii dbania o dachówki.

Jak zachować na wiele lat właściwości pokrycia dachowego

Jednym z najważniejszych czynników, o który powinniśmy zadbać, jest szczelność pokrycia – w tym celu należy już w momencie wstępnego krycia położyć papę i wykonać pełne deskowanie. Co więcej, już sam projekt powinien przewidywać wykonanie dachu o odpowiednio wysokim nachyleniu, które będzie umożliwiać swobodne spływanie wody. W przeciwnym razie może dojść do gromadzenia się wilgoci pod pokryciem, a w efekcie do znacznego osłabienia całej więźby.

Należy też regularnie udrożniać rynny, usuwając z nich wszelkie zanieczyszczenia i elementy mogące ograniczać lub całkowicie niwelować możliwość przepływu wody.

Równie istotną kwestią jest dbałość o zachowanie struktury dachówek. By nie uległa ona zniszczeniu, dach należy regularnie czyścić, usuwając gromadzące się na nim liście, zanieczyszczenia czy porastający go mech. Sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, są widoczne pęknięcia na zewnętrznej części pokrycia dachowego – mogą one świadczyć o będącym skutkiem gromadzenia się brudu i osadów przenikaniu wilgoci do wnętrza struktury.

Jako mieszkańcy kraju cechującego się klimatem umiarkowanym zdajemy sobie sprawę, że warunki atmosferyczne w ciągu roku mogą się diametralnie zmieniać. Gwałtowny deszcz lub mróz, nadmierne nasłonecznienie czy porywisty wiatr to tylko niektóre z czynników atmosferycznych mających wpływ na stan dachówek. Dlatego koniecznością jest poddawane pokrycia dachowego regularnym kontrolom na okoliczność występowania wszelkich niepokojących znaków. Podczas takich przeglądów zwróćmy szczególną uwagę na ewentualne rozszczelnienia czy „słabe ogniwa” wśród dachówek. Choć zajęcie to może wydawać się czasochłonne i wymagające, z czasem nauczymy się dostrzegać wszelkie nieprawidłowości w stanie technicznym pokrycia dachowego. Warto likwidować je jak najwcześniej, najlepiej zaraz po wykryciu – w ten sposób nie dopuścimy do pogarszania się stanu dachu, oddalając tym samym konieczność przeprowadzenia drogiej naprawy w przyszłości.

Równie ważne jest konserwowanie dachu za pomocą specjalistycznych preparatów o działaniu uszczelniającym. Ich działanie opiera się zazwyczaj na tworzeniu na dachówkach swoistej powłoki zapobiegającej ich uszkodzeniu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tego czy innego środka, skonsultujmy nasz wybór z profesjonalistą.