Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Jak dobrać kolor pokrycia dachowego do elewacji?

Jak dobrać kolor pokrycia dachowego do elewacji?

Elewacja i pokrycie dachowe to wizytówka każdego budynku – w końcu fasada jest tym, co widzą odwiedzający nas goście jako pierwsze. Aby jednak całość prezentowała się spójnie i estetycznie warto zadbać o to, aby dach został dobrze dopasowany do koloru elewacji i stylu, w jakim utrzymana jest nieruchomość. Co prawda gust jest kwestią indywidualną, a więc każdemu może podobać się coś innego. Niemniej istnieje kilka zasad zestawiania kolorów, o których warto pamiętać.

Do elewacji w białym kolorze pasuje niemal wszystko – można się zatem zdecydować na dach czarny, szary, antracytowy, ceglasty i brązowy. Przy białej elewacji warto dopasować kolor dachu do stolarki okiennej – antracytowy dach dobrze będzie komponował się z oknami w tym samym kolorze a czarne lub czerwone pokrycie stworzy zgrany duet z oknami drewnianymi. Do elewacji w odcieniach żółci i beżów warto wybrać dach brązowy lub czerwony, czyli kolory o ciepłej tonacji. Szare i niebieskie elewacje doskonale uzupełni dach antracytowy. Inspiracji można szukać na naszej stronie internetowej, gdzie przedstawiamy najciekawsze realizacje z blachodachówką w roli głównej.

Dobór koloru dachu do elewacji. Kilka wskazówek

Na ciemny dach warto zdecydować się w przypadku domów, które nie są otoczone zbyt gęstą roślinnością ani zabudową, ponieważ ciemna blachodachówka najpiękniej prezentuje się na otwartych przestrzeniach. Do czarnego dachu najlepiej pasuje jasna elewacja, ponieważ nie tylko z nim kontrastuje, ale także optycznie powiększa budynek i nadaje bryle nieco lekkości. W przypadku brył o sporej liczbie detali warto sięgnąć po dwa kolory i ciemniejszym odcieniem zaakcentować wykusz czy też lukarnę. Łącząc kolory, warto wybrać odcień główny i do niego dopasować pokrewne — na przykład antracyt można połączyć z szarościami a beż z ciepła bielą.