Mapa dachów
Panorama 912 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Metody układania dachówek płaskich

Metody układania dachówek płaskich

Spośród wielu dostępnych na rynku rodzajów dachówek to dachówka ceramiczna płaska, prezentuje się nie tylko elegancko i estetycznie, ale przede wszystkim idealnie wpasowuje się do nowoczesnej, jak również klasycznej konstrukcji domu. W zależności od sposobu ich ułożenia można wpływać na ostateczne wrażenie i odbiór budynku. Jakie są możliwe sposoby układania dachówek płaskich?

Cechy dachówki ceramicznej płaskiej

Spośród możliwych do wyboru kształtu dachówek stosowane są dwa warianty rozwiązań. Mowa tu o dachówkach płaskich i falistych. Każde z nich zapewnia inny stopień atrakcyjności wykończenia połaci dachu. W przypadku nowo budowanych domów dachówka płaska jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów na dach. Sprawdzi się na domach z dachem bez okapu oraz tych o prostej minimalistycznej formie. Ten rodzaj pokrycia cechuje się długą żywotnością i odpornością na zniszczenie, choć ma tendencje do zarastania mchem i wymaga okresowego czyszczenia.

Jak montować dachówkę płaską?

Montaż dachówki płaskiej odbywa się dwoma metodami, z czego początkiem do ich układania jest właściwe rozmieszczenie łat, kontrałat. Jedna z metod to metoda tradycyjna w linii, druga z przesunięciem o połowę, co w przypadku mniej stromych dachów pomaga zniwelować ryzyko przeciekania wody w głąb dachu. Warto dodać, że do ułożenia połówkowego trzeba użyć odpowiednich dachówek połówkowych i połówkowych bocznych celem optymalnego wykończenia dachu, a jego konstrukcja powinna być liczona pod ciężkie pokrycia. Aby dokładnie rozplanować połać pod dachówkę płaską, należy sprawdzić równoległość kalenicy do okapu i prostopadłość szczytów do okapu, a następnie wyznaczyć średni rozstaw łat i średnią szerokość krycia. Średni rozstaw łat wylicza się, układając 10 sztuk dachówek, jedna nad drugą, w maksymalnym rozsunięciu i zsunięciu. Znając skrajne wartości długości i szerokości krycia, można tak rozłożyć dachówki, usuwając praktycznie wszystkie rozbieżności wymiarowe połaci.