Montaż dachu wieńczy etap budowy domu w stanie surowym otwartym. Warto wybrać pokrycie, które posłuży przez wiele lat i zachowa nienaganny wygląd pomimo zmiennych warunków atmosferycznych, na jakie będzie eksponowane. Nie warto kierować się wyłącznie ceną pokrycia dachowego – najlepiej dokładnie porównać poszczególne rodzaje pokryć i ich parametry.
Do wyboru są:
Wybierając dach, zawsze warto sprawdzić maksymalny i minimalny kąt nachylenia połaci dla wybranego materiału, a także skuteczność tłumienia dźwięków oraz trudność wykonania.
Najtrwalszym rodzajem pokrycia dachowego jest dachówka ceramiczna, która pod tym względem nie ma sobie równych – producenci szacują trwałość dachówki nawet na 100 lat! Dachówka zapewnia doskonały komfort termiczny i akustyczny, co jest szczególnie ważne w przypadku domów z poddaszem. Montaż dachówki ceramicznej nie jest skomplikowany, co pozostaje nie bez znaczenia dla kosztów budowy dachu. Nieco tańszą alternatywą są dachówki betonowe, które idealnie pasują do nowoczesnych budynków. W ostatnim czasie ogromną popularność zyskały płaskie dachówki, które warto wybierać do prostych dachów dwuspadowych.
Dachówkę doskonale imituje blachodachówka, która dostępna jest w różnych kolorach i kształtach. Jest to lekkie, stosunkowo tanie i nieskomplikowane w montażu pokrycie dachowe. Nowoczesny wygląd dachu doskonale podkreśli blacha na rąbek stojący, jednakże w tym przypadku koszt budowy podnosi konieczność wykonania pełnego deskowania. Na blachę trapezową najczęściej decydują się właściciele starszych domów lub garaży i budynków gospodarczych, a papa termozgrzewalna idealnie sprawdza się na płaskich dachach.