Mapa dachów
Panorama 912 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Ubytki dachu. Czym wypełniać dziury po brakujących dachówkach?

Ubytki dachu. Czym wypełniać dziury po brakujących dachówkach?

Aby dach spełniał swą rolę, musi być szczelny. Niestety zdarza się, że po wielu latach od przykrycia konstrukcji pojawiają się dziury po brakujących dachówkach. Jak skutecznie sobie z nimi poradzić?

Jak dochodzi do uszkodzenia dachówek?

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów radzenia sobie z ubytkami dachu, warto dowiedzieć się, jak może dojść do pojawiania się tego typu problemów. Często jest to po prostu silny wiatr, który prowadzi do wyrwania pojedynczych elementów. Problem może pojawić się również po wielu latach od położenia dachu i działania innych czynników zewnętrznych. Jeśli dodatkowo dachówka była niskiej jakości, mogą pojawiać się liczne ubytki.

Czy można wymienić uszkodzoną dachówkę?

Jeśli pojawi się ubytek, najlepiej skorzystać z jego uzupełnienia. Oczywiście powinno być ono identyczne jak już zamontowane dachówki, dlatego też zaleca się, aby przy montażu zakupić ich nieco więcej na wypadek takiej sytuacji. Co jednak, gdy krok ten nie został wykonany? Wówczas niestety pozostaje zdanie się na ofertę firm oferujących tego typu produkty.

Nieco większy problem mają posiadacze starszych budynków. Wówczas może okazać się, że tego typu wariant nie jest już produkowany. W takiej sytuacji najlepiej wymontować dachówkę z mniej widocznej części dachu i zamontować ją w danym miejscu. Alternatywą może być również pomalowanie elementu za pomocą specjalnej farby, która pozwoli uzyskać kolor jak najbliższy oryginałowi.

Jak uzupełnić ubytek po dachówce?

W przypadku dachówek trzeba nie tylko dokupić odpowiedni element, ale również wiedzieć, jak wypełnić miejsce we właściwy sposób. Wszystko zależy od jej rodzaju, bowiem montaż różni się w zależności od wariantu. Przykładowo dachówka ceramiczna nosząca nazwę esówki, zahaczana jest przy pomocy zaczepów, ewentualnie przybijana gwoździami. Natomiast w przypadku innych rodzajów, proces ten może nieco się różnić.

Dlaczego nie należy zwlekać z wypełnianiem ubytków?

Błędem jest też opóźnianie wymiany uszkodzonej dachówki lub ubytku. Niestety w praktyce będzie to prowadzić do pogłębiania wad i tym samym może skutkować pojawianiem się uszkodzeń na sąsiadujących częściach dachu. Właśnie z tego powodu warto wykonać naprawę jak najszybciej, bez zbędnej zwłoki.

Jak widać najlepszym sposobem na załatanie dziury po brakującej dachówce jest po prostu wymienienie jej na ten sam element, pozostawiony tuż po montażu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też chętnie służymy pomocą w tym zakresie.