Dachówka ceramiczna – realizacje na lata
Dachówki ceramiczne są zdecydowanie najtrwalszym rodzajem pokrycia dachowego, gdyż w nienaruszonym stanie mogą przetrwać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. O zaletach dachów z dachówek ceramicznych można pisać by bez końca…
Dachówki ceramiczne i ich ponadprzeciętna wytrzymałość
Głównym budulcem dachówek ceramicznych jest wysuszona i wypalona glina. Dzięki zastosowaniu szeregu procesów technologicznych staje się ona wyjątkowo trwałym materiałem. W rezultacie dachy z dachówek ceramicznych są odporne na niszczące oddziaływanie warunków atmosferycznych. Zagrożenia dla nich nie stanowią nawet silne i porywiste wiatry. Pokrycia z dachówek ceramicznych są bowiem ciężkie i masywne.
Potwierdzeniem wysokiej jakości dachówek ceramicznych jest to, że ich wiodący producenci obejmują swoje materiały 30-letnią, 50-letnią, a nawet dożywotnią gwarancją.
Dachówki ceramiczne a wentylacja i akustyka
Wymieniając zalety dachówek ceramicznych, należy wspomnieć o ich bardzo dobrych parametrach wentylacyjnych. Dzięki swojej porowatej strukturze swobodnie przepuszczają powietrze i zapewniają optymalny mikroklimat w domu.
Kolejnym z atutów takich pokryć dachowych są ich doskonałe właściwości akustyczne. W efekcie przekładają się one na duży komfort mieszkania. Ma to duże znaczenie, gdy dom jest zlokalizowany w pobliżu miejsc narażonych na hałas miejski i komunikacyjny.
Naturalna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Dachówki ceramiczne dzięki swojej strukturze wykazują naturalną odporność na działanie promieniowania UV oraz zmienne temperatury, co sprawia, że dach zachowuje intensywność koloru i estetyczny wygląd na lata. Ponadto, są odporne na korozję i zanieczyszczenia powietrza. Dachówka ceramiczna z czasem nabiera dodatkowego uroku, przywołując estetykę tradycyjnych, naturalnych materiałów.
Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie na pokolenia
Proces produkcji dachówki ceramicznej, mimo zaawansowanej technologii, zachowuje w dużej mierze tradycyjne podejście do formowania i wypalania gliny, co dodatkowo wpływa na jej długowieczność. Inwestycja w ceramiczne pokrycie dachowe nie tylko zmniejsza koszty związane z konserwacją dachu w przyszłości, ale także ogranicza konieczność wymiany materiału co kilka lat.
Dachówki ceramiczne – estetyka wykonania
Również tam, gdzie bardzo ważna jest estetyka dachu, najlepiej sprawdza się dachówka ceramiczna. Realizacje takich pokryć dachowych dają możliwość dobierania kolorów i kształtów w atrakcyjnych kompozycjach. Wybór jest na tyle duży, że przy zastosowaniu dachówek ceramicznych można zbudować naprawdę oryginalny dach, idealnie wpisujący się w otaczający krajobraz. Często dachówki ceramiczne są wykorzystywane do renowacji dachów w obiektach zabytkowych.
Co ma wpływ na wycenę dachu z dachówki ceramicznej?
Ta długa lista zalet ma oczywiście duży wpływ na wycenę dachów z dachówek ceramicznych. Jeśli spojrzymy na cennik dachówek ceramicznych, szybko zauważymy, że nie należą one do najtańszych materiałów budowlanych. Na ich korzyść przemawia to, że odpady surowca przy montażu dachu są minimalne. Wycena dachów z dachówek ceramicznych przy przeliczeniu na ilość metrów kwadratowych wygląda dużo korzystniej niż gdyby wziąć pod uwagę cenę pojedynczej dachówki. Patrząc na wytrzymałość dachówek ceramicznych, można powiedzieć, że ich wybranie zawsze się opłaca!
Wybierz producenta i wyceń swój dach!
Cennik dachówek ceramicznych
Cennik dachówek ceramicznych zależy od wybranego modelu. Wyróżniają się między sobą odmiennym kształtem, wielkością i ciężarem. Jak wcześniej wspomniano, są najdroższymi spośród pokryć dachowych ze względu na wysoką jakość surowców wybieranych do produkcji, która dodatkowo jest długim i dość skomplikowanym procesem. Muszą być kunsztownie wykonane, wytrzymałe i odporne na czynniki mechaniczne, warunki atmosferyczne, a także odpowiednio zabezpieczone od porastania mchem. Do kosztów produkcji należy doliczyć te związane z wypalaniem w wysokich temperaturach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nie są kształtowane na masową skalę, wręcz przeciwnie – tworzy się je m.in. pojedynczo. To zostaje oczywiście ujęte w ostatecznym cenniku dachówek ceramicznych.