Specyfika dachu o niskim kącie nachylenia połaci wiąże się z koniecznością zapewnienia bardzo szczelnego pokrycia. W związku z niebezpieczeństwem zalegania wody opadowej i śniegu wymagane jest pełne deskowanie i zabezpieczenie papą. W naszym wpisie zastanawiamy się nad celowością pokrycia takiego dachu dachówką. Zapraszamy do lektury.
W Polsce, ze względu na warunki klimatyczne oraz architektoniczne, optymalny kąt nachylenia połaci dachowej domów jednorodzinnych to zazwyczaj 30-45 stopni. Co nie zmienia faktu, że niektóre obszary obfitują w dachy z większym spadkiem, takie jak np. Podhale, gdzie opady śniegu są częstsze i intensywniejsze niż w innych rejonach. Natomiast za mały kąt nachylenia dachu uważana jest wartość mieszcząca się w przedziale od 3 do 17 stopni.
W każdym przypadku profesjonalna wycena pokryć dachowych uwzględnia całą konstrukcję dachu, jego kształt i kąt nachylenia w stosunku do ściany szczytowej budynku. W zależności od tych parametrów dobierany jest rodzaj pokrycia połaci dachowej.
Dotychczas fachowcy zalecali instalowanie dachówek ceramicznych i cementowych na dachy o kącie nachylenia od 16⁰ wzwyż, twierdząc, że przy małym kącie nachylenia dachu, ze względu ryzyko zalegania wód opadowych i śniegu, pokrycie musi być w pierwszej kolejności uszczelnione podkładem ze sztywnego poszycia oraz papą lub membraną dachową.
Dzisiaj na rynku dostępna jest atrakcyjna oferta dachówek ceramicznych marki CREATON: PREMION, FUTURA i SINFONIE. Dzięki innowacyjnej technologii zastosowanej przez producenta, istnieje możliwość pokrycia dachu o nachyleniu połaci od 7⁰ bez konieczności stosowania pełnego deskowania i nakładania papy. Jest to możliwe, ponieważ we wspomnianych dachówkach ceramicznych zaprojektowano pionowe zamki, które wraz z systemem odprowadzania wody z powierzchni dachu, stanowią skuteczną barierę dla wody i wiatru, a tolerancja przesuwu na zamkach górnych umożliwia idealne dostosowanie łat na połaci. Pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów inwestycji.