Izolacja akustyczna to jeden z głównych parametrów, który trzeba brać pod uwagę przy budowie domu i wyborze pokrycia. Silny wiatr lub odgłosy deszczu mogą być bardzo uciążliwe. W niektórych przypadkach domownicy chcą dodatkowo odciąć się od hałasu ulicy, przelatujących samolotów oraz innych mało przyjemnych dźwięków.
Ogólna zasada mówi, że pod względem tłumienia hałasów lepiej sprawdzają się pokrycia ciężkie. Ich zastosowanie wymaga obliczonej przez konstruktora wytrzymałości więźby na obciążenie. Pokrycia lekkie można stosować na wszystkie dachy, lecz zachowanie odpowiedniej izolacji akustycznej może wymagać położenia dodatkowego materiału. Najpopularniejszym pokryciem jest dachówka ceramiczna, która sprawdza się od stuleci. Dobrą dla niej alternatywą jest dachówka cementowa sprzedawana w niższej cenie. Łupek to materiał pozyskiwany naturalnie, co wiąże się ze sporymi kosztami zakupu i trudnościami montażowymi. Strzecha także charakteryzuje się wysoką ceną i dodatkowo wiąże się z okresową konserwacją, która ma chronić przed mchem i ogniem.
Niedrogim i funkcjonalnym materiałem pokryciowym jest blacha. Największą jej wadą jest właśnie rozprowadzanie hałasu, który powstaje przez krople padającego deszczu. Dźwięk może być dużo silniejszy w środku pod dachem niż na zewnątrz i do tego rozchodzi się po całym domu. Blacha słabo sobie radzi także z innymi dźwiękami zewnętrznymi. Nie zapewni ona domownikom odpowiedniej ciszy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się inne materiały. Łupek naturalny i strzecha mają dużo większą izolację akustyczną i ochraniają pomieszczenia przed hałasami, które rozchodzą się w powietrzu. Jednak wykazują one tendencję do przenoszenia fal dźwiękowych, co dzieje się szczególnie na dachach stromych. Zwiększenie izolacji akustycznej i termicznej można osiągnąć poprzez przegrody wielowarstwowe z wełną mineralną, wełną szklaną, styropianem lub pianką PUR. Innym sposobem jest zastosowanie materiałów pokryciowych lekkich, czyli papy, gontu bitumicznego, folii PCV i EPDM. Wykazują one niższe parametry, dlatego są mniej polecane pod względem dziękochłonności.
Te dwa rodzaje dachówek wykazują bardzo dobrą odporność na zewnętrzne hałasy. Doskonale sprawdzają się przy izolowaniu wnętrza, szczególnie jeśli poddasze jest zagospodarowane i użytkownicy potrzebują ciszy. Największą ich wadą jest duży ciężar. 1 m2 dachówki ceramicznej waży 50-70 kg, a dachówki cementowej 40-55 kg. Wymaga to zastosowania odpowiednio wytrzymałej więźby dachowej. Jednak ma to także swoje plusy. Dachówki nie drgają od deszczu i wiatru, więc nie rozprowadzają dźwięków, a do tego pozostają stabilnie zamontowane. Trwałość pokrycia ceramicznego sięga nawet do 100 lat, a pokrycia betonowego do 80 lat. Dachówki tego rodzaju nie tylko dobrze tłumią dźwięki, ale są także odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne jak silny wiatr, grad, zmienne temperatury, mróz i śnieg.