Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Które typy dachówek są najdroższe, a na których zaoszczędzimy?

Które typy dachówek są najdroższe, a na których zaoszczędzimy?

Wygląd naszej posesji zależy od wielu współgrających elementów. Jednym z nich jest pokrycie dachowe, w przypadku którego znaczenie ma nie tylko kolor, ale także ogólna jakość wybranego rozwiązania. Oczywiście kwestie estetyczne to jedno, a funkcjonalność i bezpieczeństwo – drugie. Należy więc wybrać rozwiązanie, które będzie innowacyjnym połączeniem obu tych elementów, a przy tym nie obciąży nadmiernie naszego portfela. Jaki produkt warto zastosować? Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze cenowo? I czy wyznacznikiem naszej decyzji powinny być tylko poniesione koszty? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.  

Dostępne rozwiązania

Do najczęściej spotykanych rozwiązań zaliczamy dachówki ceramiczne i dachówki betonowe – przy czym oba rozwiązania dzielą się na kolejne podgrupy. Omówmy krótko obie opcje. 

Dachówki ceramiczne, to produkty wypalane z gliny, dzięki czemu są twarde i odporne na uderzenia. Mają niską nasiąkliwość (do 8%), a ich powierzchnia może być naturalna, czyli ceglastoczerwona lub pokryta angobą, czy glazurą. Trwałość dachówek ceramicznych szacuje się na 80 do 100 lat.

Dachówki betonowe, to z kolei produkty na bazie cementu. Są mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym odznaczają się jeszcze niższą nasiąkliwością (do 2,5%). Zachowują dużą dokładność wymiarową, a ich trwałość szacowana jest na 70 do 80 lat. Najbardziej popularne dachówki cemen­towe to podwójna esówka i podwójna rzym­ska, a także pojedyncza esówka, dachówka staroniemiecka, celtycka, a także dachówka grecka.  

Dachówka ceramiczna – cena

Dachówki ceramiczne ze względu na swoje doskonałe właściwości i ciekawy wygląd są dość drogim sposobem na pokrycie dachu. Sytuacja ta ulega jednak powolnym przemianom. Wiąże się to z tym, że ich popularność stale rośnie, co przyczynia się do opracowywania coraz efektywniejszych i szybszych metod produkcji. Warto także podkreślić, że dachówki ceramiczne są wyborem perspektywicznym, ponieważ mogą pełnić swoją funkcję przez wiele, wiele lat. 

W czasie planowania potencjalnych wydatków warto zamówić profesjonalną wycenę całego dachu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że do ostatecznej ceny musimy doliczyć także  koszty dodatkowych elementów, takich jak dachówki przeciwśnieżne, dachówki wentylacyjne czy dachówki połówkowe. Każdy specjalista wie, że te z pozoru drobne, ale konieczne części mogą generować bardzo duże różnice w cenach.

Dachówka betonowa – cena

Od wielu lat przyjmuje się, że cena dachówek betonowych jest niższa niż cena ich ceramicznych odpowiedników. Różnice wynikają przede wszystkim z odmiennych procesów wytwarzani obu rozwiązań. W czasie tworzenia produktów na bazie betonu przeprowadzane jest jedynie tzw. dojrzewanie dachówek w specjalnych komorach przy temperaturze około 60 stopni. Nie zachodzi jednak konieczność ich wypalania, co oznacza, że fabryka zużywa do 70 procent mniej energii. To z kolei przekłada się na niższe ceny rynkowe.   

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Oczywiście cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem naszej decyzji. Jest wiele elementów, które mają równie duże znaczenie i które warto wziąć pod uwagę. W grę wchodzi m.in.:

– waga dachówek, która powinna być dopasowana do konstrukcji naszego dachu i do jego wytrzymałości; zbyt duży ciężar może stanowić zagrożenie dla całego budynku,

– nasiąkliwość i wytrzymałość materiału, czyli czynniki, które mają duże znaczenie w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych,  

– estetyka wykonania, do której zaliczamy jakość materiału, jego barwę, a także płaskość powierzchni każdego z elementów; ostateczny efekt zależy przede wszystkim od specyfiki surowca, a także od techniki tworzenia produktu,  

– użytkowanie i regeneracja, czyli opcje, z których możemy skorzystać jeśli nasz dach ulegnie zabrudzeniu, porośnie mchem lub będzie potrzebował ogólnego odświeżenia; warto wziąć pod uwagę, czy dany produkt może zostać umyty za pomocą specjalistycznego sprzętu albo ponownie pomalowany,  

– warunki gwarancji, w tym jej rodzaj, czas trwania i sytuacje, jakie obejmuje.