Budowa dachu to końcowy etap stawiania obiektu budowlanego. Podczas projektowania budynku, jedną z kluczowych decyzji, jakie stoją przed inwestorem i projektantem jest podjęcie decyzji o rodzaju materiału poszyciowego, jaki zostanie użyty do krycia dachu. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się blachodachówkę, do wyboru albo w arkuszach, albo w panelach. Kiedy jakie rozwiązanie wybrać?
Blachodachówka jest rodzajem stalowego pokrycia dachu produkowanego z ocynkowanych blach stalowych grubości między 0,4 mm a 1,25 mm. w porównaniu z klasyczną dachówką ceramiczną jest to pokrycie dachowe nie tylko tańsze, ale o wiele szybsze w montażu, przy czym równie wytrzymałe i wysoce estetyczne. Gładkość materiału sprawia, że łatwo zsuwa się z niego pokrywa śnieżna chroniąc konstrukcję przed korozją, bądź niszczeniem. Jego trwałość określa się na około 30-50 lat. Standardowo dostępna jest w postaci arkuszy blach przycinanych na wymiar. To doskonały wybór w przypadku prostych konstrukcji dachów, ze względu na wspomniany bezproblemowy, szybki montaż i małą ilość odpadów.
W przypadku skomplikowanych konstrukcji dachowych zastosowanie arkuszy blach staje się niezwykle kłopotliwe, dlatego producenci blachodachówek wychodząc naprzeciw potrzebom klientów wypuścili na rynek blachodachówkę panelową, dostępną w niewielkich wymiarach modułach, pakowanych w paczkach układanych na paletach, celem ułatwienia rozliczenia ilości niezbędnej do pokrycia danego szkieletu dachowego. W porównaniu z klasycznymi arkuszami blachy panele różnią się kształtem przetłoczeń. Zarówno jedne, jak i drugie są po obu stronach zabezpieczone specjalnymi powłokami zabezpieczającymi konstrukcję przed działaniem wilgoci, niekorzystnych warunków pogodowych, a także odbarwieniem w wyniku promieniowania UV. Powierzchnia blachy może być gładka lub fakturowana, półmatowa lub matowa.