Mapa dachów
Panorama 910 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Ile kosztuje budowa dachu?

Ile kosztuje budowa dachu?

Dach jest zwieńczeniem budynku i niewątpliwie elementem, który go wyróżnia. Zabezpiecza wnętrze budynku przed niekorzystnymi oddziaływaniami atmosferycznymi. Dach pełni jednak nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną i reprezentacyjną. Nic dziwnego, że każdemu inwestorowi zależy, aby stylistyka dachu cieszyła oko. Jednocześnie zauważalny jest trend wykonywania projektów budżetowych i ograniczania nakładów finansowych w procesie budowlanym. Sprawdźmy, od czego zależy cena budowy dachu.

Co składa się na cenę budowy dachu?

Wznoszenie dachu to skomplikowany proces, na który składają się takie czynności, jak przygotowanie projektu, ułożenie więźby dachowej, przekrycie folią lub deskowaniem, położenie kontrłat i łat właściwych, ułożenie dachówki lub blachodachówki oraz ocieplenie poddasza wełną mineralną i montaż systemu rynnowego, okapu i okien dachowych. Koszt budowy dachu uzależniony jest od technologii wykonania konstrukcji, użytych do budowy materiałów oraz wydatków na robociznę za prace ciesielsko-dekarskie. Cena budowy dachu podawana jest w odniesieniu do kosztów wykonania 1m2 dachu. Zdecydowanie największym kosztem jest wykonanie konstrukcji dachu, czyli więźby z poszyciem i pokryciem dachówką. Ten element to około 60% ceny całkowitej. Około 25% to koszt ocieplenia poddasza. Pozostałe 15% trzeba przeznaczyć na orynnowanie dachu i wykończenie podbitki okapu.

Przyjmuje się, że średni koszt wykonania 1m2 dachu wynosi od 150 do 300 złotych. Cena materiałów uzależniona jest od kosztów drewna na więźbę dachową (drewno z tartaku lub więźba prefabrykowana), łat i kontrłat, foli wstępnego krycia i foli paroizolacyjnej, wełny mineralnej, dachówki (ceramiczna lub blachodachówka), rynien i dodatkowych elementów metalowych. Cena budowy dachu będzie w dużej mierze uzależniona od stopnia skomplikowania jego konstrukcji oraz powierzchni niezbędnej do przekrycia.

Przykładowe ceny budowy dachu (materiał z robocizną) są następujące. Więźba dachowa 50-130 zł/m2, membrana dachu 3-8 zł/m2, ocieplenie stropu 30-110 zł/m2, dachówka ceramiczna 60-150 zł/m2. Wszystkie podane ceny są orientacyjne. W celu uzyskania konkretnej wyceny dachu zapraszamy do kontaktu z pracownikiem naszej firmy. Jesteśmy przedstawicielem kilku producentów pokryć dachowych, dlatego ostateczna cena budowy dachu może zostać dostosowania do możliwości finansowych i oczekiwań inwestora.

Jak tanio wybudować dach?

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie inwestycja w dach o niewielkim stopniu skomplikowania. Najtańszy w budowie i najprostszy do wykonania jest dach dwuspadowy. Warto postawić na prostą estetykę, ponieważ im więcej elementów dekoracyjnych, okien i lukarn – tym wyższa cena końcowa dachu. Połacie dachu powinny być symetryczne, czyli nachylone pod tym samym kątem. Pamiętajmy, że prosty dach ogranicza potrzebę wykorzystania niezbędnych akcesoriów. Na przykład, koszty orynnowania będą najniższe przy dachu dwuspadowym, ponieważ jego nieskomplikowana bryła ograniczy ilość niezbędnych elementów.

Kolejny element to pokrycie dachu. Membrana dachowa będzie tańsza niż sztywne pokrycie z papy i deskowania. Korzystną cenowo opcją będzie również wybór tańszych dachówek cementowych zamiast ceramicznych lub blachodachówki. Przy czym warto mieć na uwadze, że robocizna będzie tańsza przy układaniu blachodachówki niż dachówki ceramicznej.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że inwestowanie w materiały tańsze o wątpliwej jakości okaże się tylko pozorną oszczędnością. Dach z niskojakościowych materiałów będzie mniej trwały, co może doprowadzić do konieczności jego częstych napraw i modernizacji. Cenę budowy dachu można obniżyć, decydując się na wybór elementów prostszych stylistycznie – ale nie gorszych jakościowo. Przykładowo, zamiast gontu bitumicznego z posypką kamienną można zdecydować się na standardowy gont brązowy lub czerwony bez posypki.