Dach jest zwieńczeniem budynku i niewątpliwie elementem, który go wyróżnia. Zabezpiecza wnętrze przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Pełni jednak nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Nic dziwnego, że każdemu inwestorowi zależy, aby stylistyka dachu, budziła ogólne zainteresowanie. Jednocześnie zauważalny jest trend wykonywania projektów budżetowych, mający na celu ograniczanie nakładów finansowych w procesie budowlanym. Sprawdź, od czego zależy cena budowy dachu.
Wznoszenie dachu to skomplikowany proces, na który składają się takie czynności, jak przygotowanie projektu, ułożenie więźby dachowej, przekrycie folią lub deskowanie, położenie kontrłat i łat właściwych, ułożenie dachówki lub blachodachówki oraz ocieplenie poddasza wełną mineralną , montaż systemu rynnowego, okapu i okien dachowych. Koszt budowy dachu uzależniony jest od technologii wykonania konstrukcji, użytych do budowy materiałów oraz wydatków na robociznę za prace ciesielsko-dekarskie. Cena podawana jest w odniesieniu do kosztów wykonania 1m2 dachu. Zdecydowanie największym kosztem jest wykonanie konstrukcji, czyli więźby z poszyciem i pokryciem dachówką. Ten element stanowi około 60% ceny całkowitej. Kolejne 25% sumy końcowej wynosi koszt ocieplenia poddasza. Pozostałe 15% trzeba przeznaczyć na orynnowanie dachu i wykończenie podbitki okapu.
Przyjmuje się, że średni koszt wykonania 1m2 dachu wynosi od 150 do 300 złotych. Cena materiałów uzależniona jest od wartości:
Kosztorys budowy dachu będzie w dużej mierze uzależniony od stopnia skomplikowania konstrukcji oraz powierzchni do przekrycia.
Przykładowe ceny (materiał z robocizną) są następujące: więźba dachowa 50-130 zł/m2, membrana dachu 3-8 zł/m2, ocieplenie stropu 30-110 zł/m2, dachówka ceramiczna 60-150 zł/m2. Wszystkie z nich są orientacyjne. W celu uzyskania konkretnej wyceny dachu zapraszamy do kontaktu z pracownikiem naszej firmy. Jesteśmy przedstawicielami wielu znanych producentów pokryć dachowych, dlatego ostateczna cena może zostać dostosowania do możliwości finansowych i oczekiwań inwestora.
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest inwestycja w pokrycie dachowe o niewielkim stopniu skomplikowania. Najtańszy w budowie i najprostszy do wykonania jest dach dwuspadowy. Warto postawić na prostotę, ponieważ im więcej elementów dekoracyjnych, okien i lukarn – tym wyższa cena końcowa. Połacie powinny być symetryczne, czyli nachylone pod tym samym kątem. Pamiętajmy, że prosta konstrukcja ogranicza potrzebę wykorzystania dodatkowych akcesoriów. Koszty orynnowania będą najniższe przy dachu dwuspadowym, ponieważ nieskomplikowana bryła ograniczy ilość potrzebnych elementów.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na niższy koszt budowy dachu jest pokrycie. Membrana będzie tańsza niż sztywne pokrycie z papy i deskowania. Korzystną cenowo opcją będzie również wybór tańszych dachówek cementowych zamiast ceramicznych lub blachodachówki. Przy czym warto mieć na uwadze, że cena robocizny będzie mniejsza przy układaniu blachodachówki niż dachówki ceramicznej.
Trzeba pamiętać, że inwestowanie w tańsze materiały o wątpliwej jakości, może okazać się tylko pozorną oszczędnością. Pokrycie wykonane z niskiej klasy materiałów będzie mniej trwałe, co może doprowadzić do konieczności częstych napraw i modernizacji. Cenę budowy dachu można obniżyć, decydując się na wybór elementów prostszych stylistycznie – ale nie gorszych jakościowo. Przykładowo, zamiast gontu bitumicznego z posypką kamienną można zdecydować się na standardowy gont brązowy lub czerwony bez posypki.
Oczywiście u autoryzowanego przedstawiciela bądź bezpośredniego importera produktów niezbędnych przy wymianie dachu. Zapewniamy ogromny wachlarz materiałów na pokrycia m.in. blachodachówki oraz dachówki różnego rodzaju. Dodatkowo posiadamy duży wybór gontów i systemów służących do izolacji dachu. Dysponujemy szeroką ofertą akcesoriów, które pomogą w stworzeniu estetycznego pokrycia. Ponadto gwarantujemy konkurencyjne ceny. Zapraszamy do kontaktu.