Mapa dachów
Panorama 912 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Blachodachówka a dachówka ceramiczna – co wybrać?

Blachodachówka a dachówka ceramiczna – co wybrać?

Wiele osób staje przed dylematem, jaki rodzaj pokrycia dachowego wybrać. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na zakup dachówki ceramicznej, a kiedy lepszym rozwiązaniem jest blachodachówka?

Trwałość

Jeśli zestawimy zalety i wady dachówek ceramicznych oraz blachodachówek, pierwsze z wymienionych rodzajów pokryć dachowych okażą się bezkonkurencyjne pod względem trwałości. Dachówki ceramiczne są dużo wytrzymalsze i odporniejsze na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Z tego względu ich montaż jest zalecany w regionach narażonych na działanie porywistych wiatrów i intensywne opady śniegu, np. w górskich miejscowościach.

W parze z ponadprzeciętną trwałością dachów ceramicznych idzie ich duża waga. Są to ciężkie i masywne pokrycia dachowe, które wymagają zbudowania solidnej więźby dachowej. Jest to opłacalna inwestycja w przypadku budynków o sporej powierzchni połaci dachowej, natomiast w przypadku niewielkich dachów lepiej sprawdzą się lekkie blachodachówki.

Akustyka

Jeśli porównamy właściwości akustyczne obu pokryć dachowych, zwyciężą dachówki ceramiczne, które tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Montując pokrycia z blachodachówki, musimy się liczyć z tym, ze będziemy słyszeć odgłos deszczu uderzającego o dach.

Estetyka

Zarówno jedne, jak i drugie pokrycia dachowe prezentują się niezwykle elegancko.  Dachówki ceramiczne są jednak produktem bardziej prestiżowym oraz dostępnym w szerszej gamie modeli o różnych wzorach i kolorach. Ich niewątpliwą zaletą jest, że pozwalają na ułożenie dachu o oryginalnych kształtach.

Cena

Na koniec pozostało nam zestawienie cenowe, w którym na czoło klasyfikacji wysuwają się blachodachówki. Cena za metr kwadratowy tego materiału jest o wiele niższa niż dachówki ceramicznej, o wiele mniej zapłacimy też za samą robociznę.

Blachodachówka jest więc niezastąpionym rozwiązaniem, jeśli szukamy pokrycia dla dachu o stromym nachyleniu i prostej konstrukcji. Nie jest natomiast polecana w przypadku dachów o skomplikowanych kształtach, posiadających wykusze i załamania. Straty materiały będą wówczas na tyle duże, że opłaca się zainwestować w zakup dachówek ceramicznych.