Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Blachy na rąbek stojący. Walory praktyczne i estetyczne

Blachy na rąbek stojący. Walory praktyczne i estetyczne

Blacha dachowa na rąbek stojący to rozwiązanie stylowe i funkcjonalne zarazem. Poznaj najważniejsze zalety i właściwości tego pokrycia dachowego.

Blacha na rąbek stojący – charakterystyka i podstawowe cechy

Blacha dachowa na rąbek stojący to inaczej blacha, która – w odróżnieniu od innych wariantów blachodachówki – jest całkiem płaska i pozbawiona tłoczeń. Jej nazwa bierze się od charakterystycznych pionowych rąbków, które dawniej powstawały poprzez zawijanie i zginanie razem krawędzi poszczególnych arkuszy w celu uszczelnienia pokrycia. W dzisiejszych czasach krycie dachów tą metodą najczęściej wykonywane jest przy użyciu blach ocynkowanych z rolki, choć możliwe jest również wykorzystywanie pojedynczych arkuszy.

Rozwiązanie to ma szereg zalet – do najbardziej zauważalnych należy ich stylowy design, który łączy w sobie wyrafinowaną estetykę z modernistycznymi minimalizmem. To właśnie ze względu na tę właściwość blachę na rąbek stojący do dziś powszechnie stosuje się na dachach kościołów czy urzędów. Co więcej, ten elegancki i zarazem uniwersalny typ pokrycia dachowego sprawdzi się w zestawieniu z dowolnym nurtem architektonicznym – między innymi dlatego w ostatnich latach zaczął zyskiwać popularność również w budownictwie mieszkalnym.

Wśród innych zalet blachy na rąbek stojący należy wymienić jej niską cenę – szczególnie w porównaniu z popularnymi rozwiązaniami w rodzaju np. dachówki ceramicznej. Ponadto ze względu na zastosowany materiał ten rodzaj pokrycia charakteryzuje niezwykła lekkość, przez co jego stosowanie oddala konieczność tworzenia szczególnie wytrzymałej i ciężkiej konstrukcji dachowej. Wszystko to zaś daje rezultat w postaci znacznie niższych nakładów finansowych przeznaczonych na budowę domu.

Nie musimy przy tym martwić się o szczelność pokrycia. Blacha na rąbek stojący jest wytrzymała i całkowicie zabezpieczona przed korozją – również w miejscu łączeń.

Wnioski nasuwają się same. Blacha na rąbek stojący to wybór, który nie tylko nada naszemu domowi niepowtarzalnej elegancji, lecz także pozwoli nam znacznie zaoszczędzić już na etapie dokonywania zakupu – nie wspominając o możliwości przeznaczenia niższego budżetu na budowę domu.