Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Charakterystyka blachodachówek modułowych

Charakterystyka blachodachówek modułowych

Pokrycia dachowe z blachy są często wybierane przez inwestorów ze względu na swoje liczne zalety – od przystępnych cen, przez dobrą wytrzymałość, aż po stosunkowo łatwy montaż. Wśród najchętniej kupowanych rodzajów pokryć z blachy prym wiedzie blacha płaska, trapezowa oraz różne rodzaje blachodachówki. Te ostatnie cieszą się szczególnym zainteresowaniem, ze względu na swój atrakcyjny wygląd, który dobrze pasuje do większości domów jednorodzinnych. Blachodachówka jest jednak nieco kłopotliwa przy układaniu na dachach o bardziej skomplikowanej budowie. Od pewnego czasu popularność zdobywa jednak blachodachówka modułowa, której specyfika eliminuje zdecydowaną większość wad tradycyjnej blachodachówki. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

 

Lekka i kompaktowa blachodachówka modułowa

Blachodachówka modułowa, podobnie jak inne pokrycia z blach jest bardzo lekka i nie potrzebuje bardzo skomplikowanej i wytrzymałej konstrukcji więźby dachowej. W przypadku dachów z blachy ściany budynku nie muszą przenosić dużych dodatkowych obciążeń, w związku z czym tego typu pokrycia sprawdzają się dobrze także przy remontach starszych domów.

 

Blachodachówka zapewnia ładny wygląd dachu, ponieważ dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu i przetłoczeniom pozwala na uzyskanie takiego samego efektu wizualnego, jak dużo droższe i bardziej wymagające dachówki betonowe i ceramiczne. Powierzchnia blachodachówki jest bardzo dobrze zabezpieczona przed wpływem czynników atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi oraz rdzą. Blacha jest zwykle cynkowana lub alucynkowana oraz pokrywana specjalnymi powłokami z tworzywa sztucznego i rozmaitymi lakierami. Bardzo bogata jest też oferta kolorystyczna.

 

Największą wadą blachodachówki jest to, że musi być zamawiana w odpowiednio przycinanych do konkretnego dachu arkuszach. Powoduje to spore straty materiału i utrudnia szybkie wykonywanie pokrycia. Wiele problemów pojawia się również przy kryciu dachów o bardziej złożonej budowie.

 

Zalety blachodachówki modułowej

Blachodachówki modułowe są dostępne w postaci niewielkich paneli przygotowanych do ułożenia. Mają one zwykle rozmiary około 100–130 cm na 30–45 cm i zawierają jeden rząd wytłoczonych dachówek. Dostępne są również moduły podwójne o szerokości dwóch rzędów.

 

Mniejsze rozmiary paneli blachodachówki modułowej sprawiają, że jest ona mniej kłopotliwa w przewożeniu i montażu. Nadaje się do dachów każdego rodzaju, zwłaszcza do tych o złożonych kształtach, wielospadowych, z lukarnami i różnymi dodatkowymi elementami. Zaletą stosowania blachodachówek modułowych jest też łatwiejsza dostępność. Produkt nie musi być przygotowywany na zamówienie, dzięki temu elastyczniej można podchodzić do terminu wykonywania prac. Ważne jest także to, że przy używaniu paneli powstaje mniej odpadów, co oznacza niższy koszt materiału i mniej kłopotu z zagospodarowaniem pozostałości.