Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Co różni dachówkę cementową od ceramicznej?

Co różni dachówkę cementową od ceramicznej?

Dachówką to od wielu lat najczęściej wybierany rodzaj pokrycia dachowego. I nie ma w tym nic dziwnego – producenci dachówek szacują żywotność swoich wyrobów nawet na sto lat. Pod tym względem pokrycia z blachy zostają daleko w tyle. Na rynku dostępne są dwa rodzaje dachówek – do wyboru są dachówki ceramiczne i betonowe. Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym różnicom pomiędzy nimi.

Co to jest dachówka ceramiczna?

Zasadniczo dachówka ceramiczna jest tradycyjnym pokryciem dachowym, a metody produkcji nie zmieniły się od dziesięcioleci – nadal wypalana jest z gliny, która najpierw jest formowana i suszona, a potem utrwalana w wysokiej temperaturze. To, co różni współczesne dachówki od tradycyjnych pokryć, jest wysoka trwałość i różnorodność kolorystyczna. Jest to możliwe dzięki powłokom z angoby i glazury. Dachówki glazurowane pokrywane są rozdrobnionym szkliwem i zyskują piękny połysk, a matowe dachówki angobowane powlekane są warstwą gliny z dodatkami uszlachetniającymi. Jeśli zastanawiasz się nad dachówką ceramiczną, to zachęcamy do zapoznania się z cennikiem dachówki ceramicznej dostępnym na naszej stronie internetowej oraz do kontaktu w spawie wyceny.

Dachówka cementowa, czyli jaka?

W naszym asortymencie dostępna jest także dachówka cementowa, która różni się od dachówki ceramicznej przede wszystkim materiałem, z jakiego jest wykonywana. Dachówka cementowa powstaje z wysokiej klasy cementu portlandzkiego, piasku kwarcowego i wody – mieszanka wylewana jest do form, a po wyprofilowaniu i wstępnym wyschnięciu, pokrywana jest warstwą farby akrylowej, która podnosi trwałość materiału. Dachówki cementowe mogą być także barwione w masie na wcześniejszych etapach produkcji.