Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Co to znaczy, że dachówka jest angobowana?

Co to znaczy, że dachówka jest angobowana?

Dach to wizytówka każdego domu jednorodzinnego, ale też budynku użyteczności publicznej. Wybór wykończenia pokrycia dachowego uzależniony jest z jednej strony od budowy samego dachu, ale również zasobności portfela inwestora oraz jego estetyki. Jedną z najchętniej wybieranych jest dachówka ceramiczna ze względu na trwałość oraz szeroki wybór kolorystyczny, a wszystko dzięki zastosowaniu angoby.

Metody pokrywania dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna to jeden z najchętniej wybieranych przez inwestorów rodzajów pokryć dachowych. Wielu z nas kojarzy się z pomarańczowym lub czerwonym odcieniem, który uzyskuje się podczas wypalania gliny. Jednak na rynku dostępne są również dachówki ceramiczne angobowane. Metoda ta polega na naniesieniu na nie wypaloną jeszcze dachówkę specjalnej polewy ze szlachetnej glinki. Masa ta w zależności, od koloru, który chcemy uzyskać, może zawierać określone minerały lub tlenki metali.

Co daje angobowanie?

Podczas angobowania mieszanka nakładana jest na wierzch dachówki. Dzięki dodatkowej warstwie dachówka jest gładka, bardziej odporna na zabrudzenia niż w swojej naturalnej wersji oraz dostępna w szerszej gamie kolorystycznej. Angoba nie tworzy zamkniętej struktury, przez co pory dachówki pozostają otwarte i mają dobre wartości dyfuzyjne.

Dachówki z większą zawartością kwarcu, czyli angobą szlachetną są bardziej błyszczące i równie odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkową ochronę może stanowić bezbarwna angoba, dzięki której dachówka nie odbiega wyglądem od klasycznej.

Dlaczego warto wybrać dachówkę ceramiczną?

Dachówka ceramiczna w porównaniu z innymi rodzajami pokryć dachowych cechuje się wysoką odpornością na działanie wiatru, czy korozji. Stanowi doskonałą izolację cieplną oraz akustyczną, a do tego wygląda bardzo estetycznie.