Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Co trzeba wziąć pod uwagę przy wycenie dachu?

Co trzeba wziąć pod uwagę przy wycenie dachu?

Budowa więźby dachowej i jej pokrycie to ostatni etap budowy domu w stanie surowym. Osoby, które wkrótce się z nim zmierzą, nieraz zastanawiają się, jak dokładnie wycenia się dach i co decyduje o kosztach jego budowy. Co wziąć pod uwagę? Przekonajmy się!

Kształt dachu

Koszt budowy dachu zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest i kształt dachu. Im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym koszty robocizny będą większe. Dachy płaskie i dwuspadowe pokrywa się stosunkowo szynko i łatwo. Można pokrywać je materiałami o dużych rozmiarach, np. blachodachówką. Przy pokrywaniu nieskomplikowanego dachu nie wygenerujemy z niej wielu odpadów. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji, z wieloma załamaniami i spadami, lepiej wybrać małe materiały pokryciowe, takie jak dachówki ceramiczne, betonowe czy gonty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prosty dach dwuspadowy pokryć np. dachówką ceramiczną, która jest jednak droższa niż blachodachówka i wymaga bardziej specjalistycznego montażu.

Inne koszty

Wycena dachu zależy także od sposobu montażu danego pokrycia. Wszelkie niestandardowe rozwiązania są zazwyczaj droższe niż tradycyjne metody. To jednak nie wszystko. Musimy wziąć pod uwagę także ciężar danego pokrycia. W przypadku ciężkiej dachówki ceramicznej więźba dachowa musi być o wiele solidniejsza (a co za tym idzie – droższa), niż w przypadku lekkiej blachodachówki. Z kolei, jeśli zdecydujemy się na położenie blachodachówki, a dom ma mieć poddasze użytkowe, należy wziąć pod uwagę większe koszty wełny mineralnej lub innego materiału do izolacji termicznej i akustycznej. Ostateczna wycena dachu zmieni się również, jeśli zdecydujemy się zamontować w nim więcej okien, wyłazów, czy dodatkowe akcesoria. Zależności jest naprawdę wiele. Dlatego też wycenę dachu najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie, która dobierze najlepsze dla nas rozwiązanie, które posłuży przez wiele lat. Fachowcy doskonale znają oferty poszczególnych producentów pokryć, dlatego będą w stanie doradzić nam również w kwestii estetyki danego pokrycia.