Mapa dachów
Panorama 912 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Co wpływa na ostateczny koszt wymiany dachu?

Co wpływa na ostateczny koszt wymiany dachu?

Koszt wymiany dachu może być różny dla różnych budynków – duże znaczenie ma kształt dachu i jego powierzchnia. Taniej będzie wymienić dach na małym dachu dwuspadowym niż spore pokrycie na wielospadowym dachu z lukarnami. W tym przypadku rosną koszty robocizny — konieczne jest bowiem wykonanie większej liczby obróbek blacharskich. Na koszty wpływa także większe zużycie materiału i straty materiałowe, jakie powstają po docinkach. Tymczasem dwuspadowy dach pozwala na efektywne wykorzystanie materiałów.

W przypadku wymiany dachu konieczny jest demontaż starego pokrycia i do kosztów prac trzeba doliczyć także usługę rozbiórki a niekiedy także utylizacji – zwłaszcza jeśli mamy na dachu eternit. Najmniej kosztuje usunięcie blachodachówki lub blachy trapezowej oraz papy.

Zakres prac

Na koszt wymiany dachu wpływa także zakres niezbędnych do wykonania prac. O tym, czy wystarczy wymienić samo pokrycie, czy także więźbę dachową zadecydują fachowcy po dokładnych oględzinach. Gruntowne remonty dachów konieczne są zwłaszcza wtedy, gdy więźba jest przegnita lub ma defekty zagrażające bezpieczeństwu. Remont często wiąże się z przebudową lub rozbudową i zmianą konstrukcji dachu – trzeba jednak pamiętać, że wówczas wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę i przygotowanie dokumentacji projektowej, co także pozostaje nie bez znaczenia dla kosztów inwestycji.

Rodzaj pokrycia

Na koszt wymiany dachu wpływa także rodzaj pokrycia. Najdroższy będzie dach z dachówki ceramicznej i betonowej. Koszty mogą się zwiększyć, jeśli dekarze uznają, że konieczne jest wzmocnienie konstrukcji dachu pod ciężkie porycie, jakim jest dachówka. Zaoszczędzić można, decydując się na modną blachodachówkę lub blachę na rąbek stojący, aczkolwiek konieczność wykonania pełnego deskowania pod płaską blachę podniesie koszty wymiany.