Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Czy forma i kolor dachówek ma wpływ na temperaturę na poddaszu?

Czy forma i kolor dachówek ma wpływ na temperaturę na poddaszu?

Wiesz już, jak będzie wyglądał Twój wymarzony dom. Wiele szczegółów już ustaliłeś i powoli zaczynasz przymierzać się do wyboru pokrycia dachowego. Tutaj jednak warto skupiać się nie tylko na samym materiale, chociaż oczywiście jest to sprawa pierwszoplanowa. Jednak pamiętajmy, że istnieją pewne szczegóły, które, chociaż o tym nie do końca myślimy, mogą mieć wpływ na komfort użytkowania naszego domu. Jak to rozumieć? Zastanówmy się dzisiaj nad tym, czy kolor i forma dachówek może mieć wpływ na temperaturę na poddaszu naszego domu?

Sprawa pierwsza: kolor dachówek

Na samym początku warto podkreślić, że teoretycznie przy dobrym wykonaniu izolacji, kolor dachu nie powinien mieć dużego wpływu na temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Jednak teoria teorią a praktyka praktyką. Pamiętać musimy o tym, że kolory ciemne zdecydowanie bardziej absorbują promienie słońca. W konsekwencji, w słoneczne dni mogą nagrzewać się nawet do 85°C, co oczywiście przekładać się będzie na większą temperaturę w środku budynku, szczególnie na poddaszu. Mocniej odczujemy to również podczas otwarcia okien dachowych. Dla porównania wylicza się, że pokrycie dachowe w kolorach jaśniejszych a do tego w połysku, nagrzeje się “jedynie” do około 50°C. Widać więc, że różnica jest olbrzymia, szczególnie gdy nasz dach będzie mocno nasłoneczniony przez większą część dnia. Warto więc wziąć pod uwagę takie niuanse i dokonać świadomego wyboru.

Sprawa druga: forma dachówki

Mówiąc o dachówce ogólnie, trzeba wspomnieć także o tym, że jest ona jednym z najbardziej znanych, i to od wieków, materiałów pokryciowych, który jest także skutecznym izolatorem ciepła, czyli dużo wolniej się nagrzewa i dużo wolniej wychładza niż na przykład blacha. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dachówki są cięższe od innych pokryć dachowych, dzięki czemu charakteryzują się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Szczególnie dachówki ceramiczne odznaczają się dużą odpornością na wysokie i niskie temperatury. Warto też zaznaczyć, że dostępne są specjalne dachówki pokryte pigmentami odbijającymi promienie podczerwone emitowane przez słońce. Dachówki te odbijają o 300% więcej promieniowania, przez co w upalne dni na ich spodniej stronie temperatura potrafi być niższa o 10°C, co wpływa na mniejsze nagrzewanie się całego dachu.