Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Dachówka betonowa kiedyś i dziś

Dachówka betonowa kiedyś i dziś

Dachówka betonowa nie jest nowością na rynku. Pokrywa się nią dachy już od XIX wieku. Przez lata dachówki oczywiście udoskonalano, jednak cały czas zachowały one swoją estetykę i niepowtarzalny urok. Są trwałym, solidnym pokryciem dachu. Producenci dachówek dają na nie kilkudziesięcioletnie gwarancje, jednak mówi się, że dobre dachówki mogą pełnić swoją funkcję nawet 100 lat.

Dachówka cementowa

Dachówki cementowe (zwane dziś betonowymi) powstały niedługo po wynalezieniu cementu. Przyjmuje się, że pierwsze z nich zostały wyprodukowane w 1842 roku, a ich wynalazcą był Bawarczyk Adolf Kroher. Dużo czas spędzał na pracach z cementem, zajmował się również produkcją prefabrykatów budowlanych. Dachówka cementowa była niewątpliwie jednym z jego najlepszych pomysłów. Pod koniec XIX wieku stała się materiałem ekskluzywnym, którego używano do pokryć dachów nowoczesnych i bogatych domów. W okresie międzywojennym dachówki cementowe zaczęto produkować seryjnie i stały się produktem dostępnym dla każdego. Były tak popularne, że rozpowszechniły się nawet w Ameryce. Po II Wojnie Światowej popyt na nie sięgał zenitu – Europa (i nie tylko) wstawała  popiołów. W następnych latach dachówki cementowe były wypierane przez coraz to modniejsze pokrycia dachowe. Obecnie jednak wracają do łask i to z wielką pompą.

Dachówki obecnie

Nowoczesne dachówki cementowe mają idealnie dopracowany skład. Produkuje się je nie tylko z cementu, wody i wysokiej jakości piasku, ale również z szeregu specjalnie do tego celu dopracowanych składników, które dają im określone właściwości. Dachówki betonowe pokrywane są warstwami specjalnie opracowanych powłok, dzięki którym są odporne na wchłanianie wody, mróz i uszkodzenia mechaniczne. Maluje się je także nowoczesnymi farbami, które nie tylko tworzą kolejną warstwę ochronną, ale również nadają im pięknych kolorów i widocznego połysku. Nawet proces produkcji został udoskonalony. Dachówki są formowane tak, by były trwalsze i solidniejsze.