Dach to jeden z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej narażonych na czynniki zewnętrzne elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Na jego trwałość w największym stopniu wpływają warunki atmosferyczne: opady, śnieg, wiatr itd. Dach wykonany z niskiej jakości materiałów może przysporzyć sporo dość kosztownych problemów. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego pokrycia dachowego.
Obecnie sporym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim dachówki – cementowa i ceramiczna. W tym artykule przedstawimy wady i zalety obu rozwiązań.
Dachówka ceramiczna stosowana była od wieków, dachówka cementowa z kolei stanowi nieco “młodszą” i tańszą alternatywę. Na pierwszy rzut oka prezentują się bardzo podobnie, zwykle jedynie fachowcy są w stanie rozróżnić je wyłącznie na podstawie wyglądu. Podobieństwa ujawniają się również w przypadku trwałości, wagi oraz sposobie montażu. Oba rodzaje skutecznie tłumią odgłosy deszczu i chronią przed wysokimi temperaturami latem.
Dachówka ceramiczna powstaje z gliny zmieszanej z kwarcem lub mączką ceglaną, dzięki czemu uzyskuje ona większą trwałość. Następnie uformowane dachówki wypalane są w piecu, ewentualnie poddawane są zabiegom barwienia, matowienia, glazurowania itp. Z kolei dachówki cementowe wytwarzane są z cementu zmieszanego z piaskiem portlandzkim, pigmentami i wodą. Uformowane i wysezonowane dachówki są malowane specjalną farbą akrylową. Mogą być również wzmocnione dodatkowymi ochronnymi powłokami, które wpływają na ich trwałość i wytrzymałość.
Dachówka ceramiczna jest dość ciężka, cementowa jest nieco lżejsza. Wykonując pokrycie dachowe, będziemy potrzebować znacznie więcej dachówek ceramicznych niż cementowych, gdyż wymiary tych pierwszych są zwykle nieco mniejsze.
Ceramiczne pokrycie dachowe jest bardzo trwałe. Szacuje się, że jest w stanie przetrwać w stosunkowo dobrym stanie ok. 100 lat. Producenci zwykle udzielają gwarancji na 20-50 lat. Trzeba jednak dodać, że w przeliczeniu na metr kwadratowy jest to pokrycie dość drogie. Dachówka cementowa jest tańsza, a jednocześnie jej trwałość szacowana jest na ok. 70 lat. Gwarancja udzielana przez producentów wynosi średnio 30 lat. Jest to więc niewiele gorszy wynik w porównaniu z dachówką ceramiczną, a cena zdecydowanie niższa.
Trzeba jednak pamiętać, że o ile trwałość samego materiału dachowego w obu przypadkach jest porównywalna, o tyle w przypadku żywotności kolorów zdecydowanie zwycięża dachówka ceramiczna. Ceramiczne pokrycie dachowe zachowa swój koloryt nawet przez kilka dziesięcioleci, a cementowe – zapewne wypłowieje po 5-8 latach użytkowania. Dodatkowo mogą pojawić się nieestetyczne odpryski farby.