Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Dachówki o mniejszym formacie – kiedy warto na nie postawić?

Dachówki o mniejszym formacie – kiedy warto na nie postawić?

Zastosowanie dachówek o mniejszym rozmiarze sprawdza się w sytuacji, gdy zależy nam na estetyce dachu, poprzez uzyskanie na połaci płaszczyzny atrakcyjnej i wyrazistej struktury. Natomiast w niektórych przypadkach decydujemy się na pokrycie połaci elementami o małym formacie, mając na uwadze zwłaszcza względy ekonomiczne i funkcjonalne. Szczególnie jeśli nasz dach posiada złożoną architekturę, niewielką powierzchnię lub niestandardowe wymiary. W jakich jeszcze sytuacjach warto postawić na dachówki o mniejszym formacie? Zapraszamy do lektury wpisu.

Renowacja budowli zabytkowych

Podczas renowacji takich obiektów jak kamienice, dworki szlacheckie lub kościoły warto wybrać rozwiązanie, dzięki któremu pokrycia dachowe będą mogły zachować swój oryginalny wygląd. Tutaj świetnie sprawdzi się zamontowanie dachówek o małym formacie, np. karpiówek wieżowych o powierzchni w kolorze wypalonej gliny, nawiązujących strukturą i profilem do tych niegdyś ręcznie formowanych. Bez wątpienia podkreślą one wartość historyczną zabytkowej budowli w sposób naturalny i niewymuszony.

Dachówki o mniejszym formacie dla wymagających dachów

Jeśli nasz dach posiada dużą liczbę płaszczyzn lub delikatne krzywizny, dachówki małoformatowe sprawdzą się zarówno pod kątem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Podczas wykonywania docinek, stosując takie rozwiązanie, unikniemy większych strat, a w efekcie uzyskamy smukły i zgrabny kształt całości pokrycia. To dlatego, że dachówki w mniejszym formacie znacznie łatwiej niż inne modele dopasujemy do nietypowego kształtu połaci, np. holenderka płaska o dużej tolerancji przesuwu, niezwykle wygodna w montażu. Nawet jeśli są to dachy wielospadowe o skomplikowanej konstrukcji.

Warto wiedzieć, że przypadku dachów zawierających lukarny, dekoracyjne kopuły lub kominy, wole oko lub wieżyczki znacznie łatwiej nam będzie dopasować dachówki o małym formacie do łuków. Natomiast jeśli nasz dach ma niewielką powierzchnię, to zamontowanie na 1m2 większej ilości małych dachówek optycznie powiększy połać.