Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Jak dobrać dachówki do renowacji budynku zabytkowego?

Jak dobrać dachówki do renowacji budynku zabytkowego?

Pierwszym krokiem w każdym projekcie renowacji zabytkowego domu jest zachowanie integralności jego oryginalnej struktury. Oznacza to nie tylko zachowanie starych belek i desek podłogowych czy przerobienie instalacji elektrycznej w taki sposób, aby nie uszkodzić ścian. Oznacza to również wybór materiałów, które są wierne epoce i stylowi remontowanego domu, ale nie są tak podobne, aby stanowiły współczesną replikę zamiast hołdu.

Dachówki dla zabytkowego budynku

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad rodzajem dachówek, musisz się upewnić, że konstrukcja budynku jest solidna. Należy sprawdzić, czy nie ma luźnych lub uszkodzonych pokryć dachowych, oznak obecności termitów lub innych szkodników, a także pleśni lub grzybów porastających ściany. Jeśli istnieją jakiekolwiek problemy strukturalne, które wymagają naprawy przed rozpoczęciem remontu budynku zabytkowego, należy to zrobić w pierwszej kolejności. W przeciwnym razie może to spowodować dalsze uszkodzenia po rozpoczęciu budowy.

Rozważ wiek budynku i ramy czasowe, w których został zbudowany. Poszukaj w architekturze wskazówek dotyczących oryginalnego stylu. Należy zwrócić uwagę na detale architektoniczne budynku. Czy są tam gzymsy, kolumny lub inne elementy dekoracyjne, które wskazują na konkretny styl? Jeśli tak, spróbuj znaleźć dachówki, które pasują do tych cech. Dowiedz się kiedy dom został wybudowany. Informacje te mogą być dostępne w dokumentach historycznych lub od budowniczych, którzy pracowali nad podobnymi domami w tym samym czasie.

Co jeszcze brać pod uwagę?

Należy przyjrzeć się innym domom w okolicy w tym samym okresie (sąsiednie domy i te w promieniu kilku mil). Jeśli można się dowiedzieć, jakiego rodzaju materiały zostały użyte podczas budowy – i czy są one nadal dostępne dzisiaj – być może uda się kupić nowe płytki, które będą pasować do tych, które zostały oryginalnie zamontowane w domu! W zabytkowych budynkach często zdarza się, że istniejące dachówki są tak zniszczone, że trzeba je całkowicie wymienić.