Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Jak układać dachówki? Etapy postępowania

Jak układać dachówki? Etapy postępowania

Dach chroni mieszkańców bądź użytkowników danego obiektu przed działaniem czynników atmosferycznych. Ponadto ma znaczenie konstrukcyjne i pełni funkcję estetyczną. Powinien stanowić idealne dopełnienie domu. Nie bez znaczenia pozostaje przy tym wybór odpowiednich dachówek (warto zdecydować się na zakup tych pochodzących od sprawdzonych producentów – w naszej ofercie znajdują się najlepszej jakości pokrycia dachowe). Ich poszczególne rodzaje różnią się między sobą formą, kształtem, kolorem, rozmiarem.

Artykuły te powinny spełniać oczekiwania zarówno architekta, jak i właściciela realizowanej inwestycji – prawidłowo położone posłużą przez wiele lat. Przestrzeganie reguł dotyczących ich kładzenia jest niezwykle istotne. Należy się do nich stosować na każdym etapie podjętych prac – od momentu przygotowań do montażu po wykonanie ostatnich czynności.

Zasady kładzenia dachówek

Dachówki, w tym dachówki ceramiczne, uznaje się za drogi, ale elegancki i efektowny sposób wykończenia dachu. Przestrzeganie wskazanych poniżej zasad pozwoli uzyskać zamierzony rezultat (pokrycie z dachówki powinno być estetyczne, szczelne, sztywne, równomiernie rozłożone).

Przede wszystkim należy pamiętać o:

– zakupie właściwych dachówek – dachówki dobiera się do stopnia pochylenia dachu, typu obiektu, jego otoczenia,

– odpowiednim przygotowaniu dachu – konstrukcja dachu musi udźwignąć planowane pokrycie; dokładne wykonanie więźby dachowej przekłada się na ostateczny efekt (właściwie opracowane, pozbawione nierówności poszycie stanowi podstawę dalszych prac); przed przystąpieniem do kładzenia dachówek na połaci dachowej układa się folię paraizolacyjną i membranę, na których przybija się łaty,

– prawidłowym rozmierzeniu i rozplanowaniu połaci – poprawne rozmierzenie dachu pozwala na profesjonalne ułożenie połaci dachowej; przeprowadzone zgodnie z wymogami rozmierzenie wzdłużne łat sprawia, że dachówka idealnie leży w zamkach – fala nakrywająca zamek dolny perfekcyjnie do niego pasuje, a dachówka nie odstaje (niezbyt duży rozstaw ołacenia zapobiega powstawaniu niepożądanych szczelin); w celu rozplanowania połaci wyznacza się średni rozstaw łat i określa średnią szerokość krycia, która zależy od rodzaju dachówek, zaleceń pochodzących od ich producenta, wielkości dachu,

– starannym montażu dachówek – należy niwelować wszelkie nierówności, a dachówki prezentujące się gorzej od pozostałych kłaść w mniej widocznych miejscach; dachówki układa się najczęściej od dołu, od prawej do lewej strony (te skrajne przymocowuje się przy użyciu wkrętów); dachówki okapowe, których zadaniem jest odprowadzanie wody do rynny, montuje się na brzegu, a dachówki wentylacyjne dające dodatkowy wlot powietrza umieszcza się na przykład przed kominem; trzeba również pamiętać o stanowiącym ważny zabieg uszczelniający klamrowaniu dachówek (zaleca się klamrowanie co trzeciej dachówki).