Mapa dachów
Panorama 912 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Jak walczyć z mchem na dachu?

Jak walczyć z mchem na dachu?

Mech, czyli niewielka roślina zarodkowa to bardzo ciekawy okaz flory występujący dość powszechnie w naszym kraju. Zresztą mech zna chyba każdy z nas i nie raz widział go występującego w naturze. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy mech zaczyna pojawiać się na dachu naszego domu. Skąd się tam bierze i jak skutecznie z nim walczyć? Dziś postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Skąd bierze się mech na dachu i czy jest niebezpieczny?

Zacznijmy w ogóle od tego, jak to się dzieje, że mech pojawia się a dachach domów. Najprościej mówiąc, dokładnie tak samo, jak pojawia się w innych miejscach. Po prostu nasiona mchu trafiają na dach niesione przez wiatr. Jednak, aby mech się zakorzenił, potrzebuje organicznego podłoża. Na dachu podłoże takie tworzy nagromadzony i zmoczony deszczem kurz. Chociaż jest go stosunkowo niewiele dla rośliny takich jak mech, czyli bez dużych liści, ale z silnym systemem korzeniowym są to warunki idealne. Szczególnie kiedy na dachu jest słaba wentylacja połaci. Wtedy zatrzymuje się tam wilgoć pochodzącą na przykład z opadów i jeszcze polepsza już dobre warunki do rozwoju mchu.

Jednak czy sam mech jest tak niebezpieczny? Otóż nie! Okazuje się, że sam mech nie jest szkodliwy dla całego pokrycia dachowego. Główny zagrożeniem jest natomiast wspomniana już wilgoć, która jest przez mech gromadzona i zatrzymywana. To właśnie ona może wywierać bardzo szkodliwy wpływ na materiały pokrywające dach i dlatego mech z dachu trzeba bezwarunkowo usuwać. Jak to robić skutecznie?

Usuwanie mchu z dachu

Mech z dachu da się tak naprawdę usunąć dość łatwo. Używa się do tego twardej szczotki albo myjki ciśnieniowej, a wybór między nimi zależy właściwie od rodzaju samego pokrycia. Na przykład gładkie dachówki oczyszcza się myjką, gdyż są one podatne na mechaniczne uszkodzenie powłoki. Natomiast dachy o powierzchni porowatej lepiej wyszorować, aby usunąć sam mech, jak i jego nasion i inne pozostałości. Po usunięciu mchu warto dach zabezpieczyć specjalnym preparatem, który skutecznie chroni przed ponownym narastaniem mchu. Taka impregnacja nie tylko zabezpiecza dach przed samym mchem, ale również wpływa na mniejsze wnikanie wody w poszycie i zdecydowanie ułatwia jego czyszczenie. Warto więc stosować tego typu profilaktykę na przyszłość!