Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Jaki jest koszt montażu dachówki i od czego zależy?

Jaki jest koszt montażu dachówki i od czego zależy?

Budowa domu, budynku usługowego czy obiektu użyteczności publicznej, wymaga podjęcia wielu istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. W sklepach i hurtowniach oferujących pokrycia dachowe, znajdziemy różne ich rodzaje: do wyboru mamy dachówkę ceramiczną, cementową, a także blachodachówkę. Czym charakteryzują się te poszczególne rodzaje pokryć dachowych? Od czego zależy koszt pokrycia dachowego? Na to oraz na inne pytania odpowiemy w naszym wpisie. 

Rodzaj pokrycia dachowego

Pierwszym czynnikiem wpływającym na ogólny koszt montażu pokrycia dachowego jest jego rodzaj. Na rynku dostępne są różne materiały, takie jak dachówka ceramiczna, cementowa czy blachodachówka. Zarówno dachówka ceramiczna, betonowa, jak i blachodachówka, to popularne i cenione materiały, które zapewniają wysoką trwałość, odporność na czynniki zewnętrzne, ale też estetykę oraz wysoką jakość pokrycia. Uznaje się jednak, że dachówka ceramiczna jest najdroższym typem pokrycia dachowego. Ceny dachówki betonowej oraz blachodachówki kształtują się na nieco niższym poziomie. Na ceny poszczególnych rodzajów pokryć dachowych wpływają w dużej mierze koszty produkcji.

W jaki sposób konstrukcja dachu może wpływać na wycenę pokrycia dachowego?

Wycena pokrycia dachowego uzależniona jest ponadto także od konstrukcji dachu. Dachy o skomplikowanej geometrii, z licznymi załamaniami i elementami dekoracyjnymi, mogą generować wyższe koszty montażu ze względu na znacznie większe nakłady pracy oraz potrzebę zastosowania specjalistycznych narzędzi i technik. W przypadku prostych dachów o mniejszej liczbie detali architektonicznych, koszt montażu może być niższy. Istotne jest również, czy w grę wchodzi wymiana dachu, czy montaż dachu na nowopowstałym budynku. W przypadku wymiany dachu, należy pamiętać także o kosztach rozbiórki starego pokrycia dachowego.

Koszt montażu pokrycia dachowego związany jest z dodatkowymi elementami dachu, takimi jak rynny, okna dachowe czy kominy. Cena tych elementów, a także koszty ich montażu, bezsprzecznie wpływają na ostateczną cenę usługi, dlatego warto uwzględnić te elementy przy planowaniu budżetu na pokrycie dachowe.