Dachówka to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Na rynku dostępne są dachówki ceramiczne i betonowe, które występują w wielu różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu można je dopasować zarówno do klasycznego stylu nieruchomości, jak i nowoczesnej bryły domu. Wybór dachówki nie powinien być jednak podyktowany jedynie walorami estetycznymi – warto dokładnie przyjrzeć się podstawowym parametrom technicznym.
Dachówka to niezwykle trwałe pokrycie dachowe – przyjmuje się, że dachówka ceramiczna może przetrwać nawet 100 lat! Najważniejsze parametry dachówek to ciężar, który trzeba dostosować do więźby oraz grubość i wymiary dachówek, a także zastosowane powłoki ochronne, które wpływają na estetykę i odporność na czynniki atmosferyczne.
Dachówki ceramiczne powstają wedle tradycyjnych metod wypalania i formowania gliny. Współcześnie dachówki pokrywa się angoba lub glazurą, czyli dodatkową powłoką z barwionej gliny i dodatków uszlachetniających. Angoba zawiera dodatek tlenków i minerałów oraz tworzy estetyczną matową powierzchnię. Glazura z kolei charakteryzuje się wysokim połyskiem, który zawdzięcza dodatkom roztłuczonego szkliwa. Na realizację dachówki ceramicznej można zdecydować się zarówno na dachu płaskim, jak i wielospadowym, przy czym w przypadku niewielkiego kąta nachylenia dachu lepiej wybrać dachówkę betonową.
Dachówka betonowa powstaje z cementu, piasku kwarcowego oraz wody. Zaprawa jest profilowana w formach i suszona, a następnie pokrywana kilkoma warstwami farby. Dostępne są także dachówki cementowe barwione w masie, które nie tracą koloru z upływem czasu. Dachówki betonowe są lżejsze od ceramicznych i nieco większe, dzięki czemu ich montaż jest łatwiejszy. Poza tym są mniej nasiąkliwe.