Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Jakie dachówki są najbardziej narażone na płowienie?

Jakie dachówki są najbardziej narażone na płowienie?

Dach to jeden z najważniejszych etapów budowania własnego domu. Do jego tworzenia warto podejść bardzo starannie, wybierając usługi profesjonalnej firmy i wysokiej jakości materiały. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że efekt końcowy będzie zadowalający, a świeżość koloru utrzyma się przez długie lata. O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji, jakie pokrycie dachowe zastosować? Która opcja jest najbardziej, a która najmniej narażona na płowienie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Istotna decyzja

Wszystkie części składowe dachu muszą być przemyślane i solidnie wykonane. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że powierzchnia ta na co dzień styka się z czynnikami zewnętrznymi, które wykazują negatywne działanie. Pokrycie dachowe pełni też wiele funkcji jednocześnie: zapewnia nam bezpieczeństwo, wygłusza odgłosy deszczu, nie przepuszcza niskiej temperatury w zimie i powstrzymuje wysoką w lecie. 

Dodatkowo dach musi wykazywać walory estetyczne, tak by jego stylistyka pasowała do elewacji, czy kostki brukowej. Jednocześnie bardzo ważna jest jego trwałość – zastosowane rozwiązanie powinno przetrwać w nienaruszonym stanie kolejne lata. Czy istnieje dachówka, która spełnia wszystkie te warunki? 

Pokrycie dachowe – co wybrać?

Jednym z najczęściej stosowanych obecnie rozwiązań są dachówki ceramiczne i dachówki betonowe. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, które musimy rozważyć, biorąc pod uwagę naszą indywidualną sytuację. Decyzję o tym, jakie rozwiązanie wykorzystamy, powinniśmy podjąć z wyprzedzeniem, ponieważ od rodzaju, a dokładnie od ciężaru dachówki zależy budowa więźby dachowej.  

Pierwsza opcja, czyli dachówka ceramiczna wykonywana jest z odpowiednio przygotowanej i wypalonej gliny, do której dodaje się specjalne substancje uszlachetniające, np. kwarc oraz pigmenty. Taki proces pozwala otrzymać produkt o szerokie gamie kolorystycznej. Drugie rozwiązanie, czyli dachówka betonowa, zwana też cementową, po wysuszeniu staje się szara i chropowata. Aby zyskała ciekawą, atrakcyjną formę jej powierzchnia pokrywana jest farbą akrylową i powłokami ochronno-dekoracyjnymi. Cały proces wykonywany jest zazwyczaj dwukrotnie.  

Każda z dachówek jest tworzona w nieco inny sposób, przez co zyskuje odmienną specyfikę. Powstaje więc pytanie: który produkt jest bardziej narażony na płowienie?

Płowienie a rodzaj dachówki

Trwałość koloru jest bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o estetyce całego pokrycia dachowego. Który produkt wybrać, by cieszyć się doskonałym efektem przez lata?

Okazuje się, że pod względem żywotności kolorów wygrywa dachówka ceramiczna. Jej kolor jest utrwalany podczas wypalania, co daje nam gwarancję, że pokrycie nie wypłowieje przez szereg lat. A co możemy powiedzieć o dachówkach ceramicznych? Produkty tego typu już po kilku latach stosowania tracą swoje właściwości, a ich barwa blednie pod wpływem promieni słonecznych. Niekorzystne zmiany zachodzą nawet wtedy, gdy poszczególne elementy są pokryte lakierem akrylowym, czy dodatkową powłoką zabezpieczającą przeciw promieniowaniu UV.

Warto podkreślić, że najtrwalszymi kolorami wyróżniają się dachówki ceramiczne o naturalnym ceglanym kolorze oraz dachówki barwione w masie. Niższą odpornością na płowienie wyróżniają się elementy barwione powierzchniowo w procesie angobowania lub glazurowania.