O wyborze pokrycia dachowego decyduje wiele czynników, między innymi kąt nachylenia dachu. Im większy kąt, tym skuteczniej odprowadzana jest woda deszczowa. Przy dachach o dużym kącie nachylenia trzeba zwrócić szczególną uwagę na dokładność mocowania, a przy dachach płaskich kluczowa jest szczelność – materiał musi utrzymać napór ulewnych deszczy i ciężar pokrywy śnieżnej zimą. Szczelne muszą być także łączenia i okucia.
Najbardziej uniwersalnym i najpopularniejszym materiałem w ostatnich latach jest blachodachówka, która występuje w wielu wzorach i kolorach, a więc można ją z łatwością dopasować do stylu budynku. Co ważne, blachodachówka może mieć różne wielkości i kształty przetłoczeń — inne modele polecane są do wysokich budynków a inne do nowoczesnych domów jednorodzinnych parterowych i z poddaszem. Blachodachówka przeznaczona jest do dachów o nachyleniu wynoszącym co najmniej 14 stopni, a górna granica wynosi 90 stopni.
Dachówki ceramiczne i cementowe należy układać na dachach o nachyleniu nie mniejszym niż 10 stopni, a w niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie sztywnego poszycia i izolacji z papy, co uwzględniamy przy wycenach dachów z dachówki ceramicznej. Jeśli kąt nachylenia jest większy niż 60 stopni, to przy montażu dachówki potrzebne są dodatkowe mocowania do łat i kontrłat z klamer i wkrętów.
Za dachy płaskie uznawane są dachy, których kąt nachylenia nie przekracza 10 stopni, aczkolwiek standardowo jest to 3 stopnie. Przy tak małym spadku połaci idealnie sprawdza się blacha płaska, papa termozgrzewalna i gont bitumiczny. Wart zaznaczenia jest fakt, że przy montażu blachy na dachu płaskim stosuje się podwójny rąbek. Gonty i papy montuje się do sztywnego poszycia lub do podłoża betonowego po zaizolowaniu masą bitumiczną.