Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Kiedy konieczna jest wymiana dachu?

Kiedy konieczna jest wymiana dachu?

Dach jest niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku, dlatego warto jest dbać o jego dobrą kondycję i systematycznie kontrolować jego stan techniczny. Jest to część domu najbardziej narażona na różne uszkodzenia. Musi wytrzymywać silne podmuchy wiatru, nieprzyjazne działanie mrozu, szkodliwe promieniowanie słoneczne, duże obciążenia związane z zaleganiem na nim śniegu czy wody deszczowej. Uszkodzenia dotyczą zarówno elementów pokrycia, jak i szkieletu dachu nazywanego więźbą.

Wymiana dachu – kiedy?

Całkowita wymiana dachu wiąże się z rozbiórką całego pokrycia dachowego i rozebraniem więźby. Jest potrzebna zazwyczaj w sytuacjach, kiedy chcemy przerobić nieużytkowe poddasze na mieszkalne albo, gdy chcemy wyremontować stary, zaniedbany dach. Wymiana dachu jest także zalecana, kiedy:

Zniszczeniu ulegnie wiele dachówek – warto wtedy wymienić całe pokrycie dachowe, zazwyczaj podczas prac dekarskich okazuje się bowiem, że uszkodzonych jest o wiele więcej dachówek niż pierwotnie przypuszczaliśmy.

Dach ma wiele nieszczelności – takie nieszczelności mogą powodować przeciekanie i wnikanie do wnętrza domu wilgoci.

Na dachu widoczne są rozległe przebarwienia i zabrudzenia – w przypadku dużych połaci dachu pokrytych dachówkami, które już dawno straciły swój pierwotny wygląd zaleca się wymianę wszystkich dachówek.

Warstwa izolacyjna uległa uszkodzeniu – jeśli do tego doszło, to dach nie zapewnia już domownikom odpowiedniej izolacji cieplnej i paroprzepuszczalności.

Jaka pora roku jest najlepsza na wymianę dachu?

Prace związane z wymianą dachu najlepiej jest wykonywać latem. O tej porze roku zapewnione są najkorzystniejsze warunki atmosferyczne do tego rodzaju prac dekarskich. Powietrze jest suche, opady deszczu zdarzają się rzadziej niż jesienią czy wiosną.

Pamiętajmy też, że prace związane z wymianą lub gruntownym remontem dachu muszą być odpowiednio wcześniej zgłoszone w odpowiednim starostwie. Należy to zrobić w terminie nie krótszym niż 30 dni od planowanego rozpoczęcia prac dekarskich.