Dach jest niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku, dlatego warto jest dbać o jego dobrą kondycję i systematycznie kontrolować jego stan techniczny. Jest to część domu najbardziej narażona na różne uszkodzenia. Musi wytrzymywać silne podmuchy wiatru, nieprzyjazne działanie mrozu, szkodliwe promieniowanie słoneczne, duże obciążenia związane z zaleganiem na nim śniegu czy wody deszczowej. Uszkodzenia dotyczą zarówno elementów pokrycia, jak i szkieletu dachu nazywanego więźbą.
Całkowita wymiana dachu wiąże się z rozbiórką całego pokrycia dachowego i rozebraniem więźby. Jest potrzebna zazwyczaj w sytuacjach, kiedy chcemy przerobić nieużytkowe poddasze na mieszkalne albo, gdy chcemy wyremontować stary, zaniedbany dach. Wymiana dachu jest także zalecana, kiedy:
• Zniszczeniu ulegnie wiele dachówek – warto wtedy wymienić całe pokrycie dachowe, zazwyczaj podczas prac dekarskich okazuje się bowiem, że uszkodzonych jest o wiele więcej dachówek niż pierwotnie przypuszczaliśmy.
• Dach ma wiele nieszczelności – takie nieszczelności mogą powodować przeciekanie i wnikanie do wnętrza domu wilgoci.
• Na dachu widoczne są rozległe przebarwienia i zabrudzenia – w przypadku dużych połaci dachu pokrytych dachówkami, które już dawno straciły swój pierwotny wygląd zaleca się wymianę wszystkich dachówek.
• Warstwa izolacyjna uległa uszkodzeniu – jeśli do tego doszło, to dach nie zapewnia już domownikom odpowiedniej izolacji cieplnej i paroprzepuszczalności.
Prace związane z wymianą dachu najlepiej jest wykonywać latem. O tej porze roku zapewnione są najkorzystniejsze warunki atmosferyczne do tego rodzaju prac dekarskich. Powietrze jest suche, opady deszczu zdarzają się rzadziej niż jesienią czy wiosną.
Pamiętajmy też, że prace związane z wymianą lub gruntownym remontem dachu muszą być odpowiednio wcześniej zgłoszone w odpowiednim starostwie. Należy to zrobić w terminie nie krótszym niż 30 dni od planowanego rozpoczęcia prac dekarskich.