Mapa dachów
Panorama 912 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Korozja na blachodachówce – czy można się przed nią uchronić?

Korozja na blachodachówce – czy można się przed nią uchronić?

Blachodachówka to pokrycie dachowe z blachy pokrytej powłoką zabezpieczającą. Wśród jej licznych zalet wyróżnia się m.in. trwałość czy niską cenę. Jak jednak możemy ochronić pokrycie z blachy przed korozją będącą skutkiem działania czynników atmosferycznych lub naszych własnych zabiegów?

Jak zabezpieczyć blachodachówkę przed korozją?

Oprócz wspomnianej wytrzymałości blachodachówka ma wiele innych zalet – zaliczają się do nich m.in. szybkość i łatwość montażu. Ten rodzaj pokrycia dachowego jest ponadto lekki, dzięki czemu nie obciąża ani więźby dachowej, ani ścian. To z kolei niweluje konieczność stworzenia budynku  o solidnej i ciężkiej konstrukcji.

Niestety, ta lekkość jest również wadą blachodachówki, która nie jest odporna na obciążenia i np. przy częstych i obfitych opadach śniegu wymaga odśnieżania. To z kolei stwarza ryzyko uszkodzenia dachu podczas mechanicznego usuwania z niego śniegu. Zagrożenie to nie jest jednak związane wyłącznie z działalnością człowieka – również grad może przyczynić się do powstania uszkodzeń. Pojawiające się w ten sposób na powierzchni blachy zarysowania i pęknięcia mogą natomiast prowadzić do tworzenia łatwo rozszerzających się punktów korozji.

By zapobiec temu procesowi, producenci blachodachówki jeszcze przed wprowadzeniem produktu na rynek zabezpieczają powierzchnię za pomocą posypki lub powłoki antykorozyjnej. W przypadku blachodachówki z posypką rdzeń blachy osłonięty jest za pomocą warstwy ochronnej wykonanej ze stopu aluminium oraz powłoki z żywicy akrylowej z posypką mineralną. W ten sposób blachodachówka jest zabezpieczona przed korozją także i na przecięciach.

Z kolei blachodachówka powlekana ma rdzeń zabezpieczony z obu stron za pomocą podkładowej warstwy ochronnej, która następnie zostaje fabrycznie pokryta dodatkową powłoką ochronną. Zdarza się, że blacha pozbawiona jest podkładu i od razu zabezpieczona powłoką zewnętrzną.

Należy jednak pamiętać, że także i zabezpieczenia producenta mogą ulec uszkodzeniu w wyniku odśnieżania czy wpływu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jeżeli chcemy, by powłoka antykorozyjna nie uległa zniszczeniu i nie przestała w prawidłowy sposób spełniać swojej funkcji, powinniśmy odnawiać ją przynajmniej raz do roku.