Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Które pokrycia dachowe klasyfikujemy jako lekkie?

Które pokrycia dachowe klasyfikujemy jako lekkie?

Dach to nie tylko najważniejszy element wykończenia każdego budynku, ale także wizytówka właściciela posesji. Dostępne są różne pokrycia dachowe, a ich wybór zależy często od konstrukcji dachowej oraz funduszy. Korzystne finansowo i jednocześnie dobrze wyglądające są pokrycia dachowe wykonane z blachodachówki.

Czym są lekkie pokrycia dachowe?

Wyróżniamy dwa rodzaje pokryć dachowych – ciężkie oraz lekkie. Do kategorii lekkich pokryć dachowych zalicza się blachodachówkę, blachę dachową płaską, gont bitumiczny oraz papę dachową. W porównaniu z dachówką ceramiczną wymienione materiały są nawet trzykrotnie lżejsze, co pozwala na szersze zastosowanie w kwestii nośności konstrukcji dachu. Lekkie pokrycia dachowe są też łatwiejsze w montażu, a co za tym idzie robocizna za położenie tego typu pokryć jest mniejsza.

Zalety stosowania blachodachówki

Blachodachówka to dziś jeden z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych stosowanych w domach jednorodzinnych i budynkach jednokondygnacyjnych. Powstaje w wyniku tłoczenia arkuszy blachy, które w procesie produkcji pokrywane są cynkiem i powłokami ochronnymi lub ochronno-dekoracyjnymi. Te ostatnie sprawiają, że często blachodachówka jest tak zbliżona do ceramicznej dachówki, że trudno ją odróżnić. Niewątpliwą zaletą blachodachówki jest jej waga, która może aż dziesięć razy mniejsza niż waga tradycyjnej dachówki ceramicznej. Ponadto blachodachówka jest materiałem trwałym, dzięki czemu inwestor nie musi martwić się wymianą pokrycia dachowego. Na ryku dostępne jest wiele kolorów blachodachówki, dzięki czemu ją dopasować do koloru elewacji. Montuje się ją szybko i świetnie dopasowuje do dwuspadowych, czy kopertowych dachów.