Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Matowa czy z połyskiem – jaką dachówkę wybrać?

Matowa czy z połyskiem – jaką dachówkę wybrać?

Dachówki dostępne są na rynku w wielu różnych kolorach i kształtach, warto jednak zauważyć, że zależnie od tego, na jakie wykończenie się zdecydujemy, nasza dach może być całkowicie matowy, lekko połyskliwy, lub przyciągać wzrok silnym połyskiem. Na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować i co sprawdzi się w naszym domu?

Dach matowy czy błyszczący?

Dachówka ceramiczna, która cieszy się dużą popularnością, wytwarzana jest z wysokiej jakości gliny oraz wody. Po tym, gdy zostanie wypalona, co sprawi, że się odpowiednio utwardzi, będzie miała naturalny kolor surowca, z jakiego powstała. Jednak dostępna jest ona również w kolorze. Aby je skutecznie uzyskać, jeszcze przed wypaleniem konieczne jest pokrycie dachówek ciekłą masą gliny z barwnikami. Mamy wówczas do czynienia z tzw. dachówkami angobowanymi. Dostępne są one w dość stonowanych kolorach i zawsze są matowe, np. brąz, ceglany, czy antracyt.

Jeśli natomiast podoba nam się nieco bardziej błyszczący dach, to możemy wybrać dachówkę glazurowaną. W jej przypadku połysk jest znaczny, jednak w przypadku takiego wyboru dostępnych jest również zdecydowanie więcej kolorów i odcieni, takich jak: odcienie szarości, tekowy czy kasztanowy. Jeśli natomiast zależy nam na dachówkach betonowych, to warto wiedzieć, że można znaleźć takie wykończenie, że nasz dach będzie błyszczał. To rozwiązanie również może być dostępne w różnych barwach.

Czy wybrać mat czy połysk?

Jeśli nie mamy pewności, co nam się bardziej podoba, to warto przejść się po okolicy i zobaczyć, jak wyglądają inne dachy. Nawet jeśli pojedyncza dachówka będzie podobać nam się błyszcząca, to czy tak samo pięknie będzie się prezentować, gdy pokryje się nią cały dach? Na takie pytania musimy sobie odpowiedzieć. Ponadto pokrycie dachu musi być odpowiednio estetyczne i dopasowane do architektury naszego budynku. W ten sposób stworzymy spójną całość, w której doskonale będzie się mieszkać, a do tego pięknie będzie się prezentować na zewnątrz.