Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Zakup i montaż właściwego pokrycia dachowego to nie lada wyzwanie. Przy jego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników, w tym na wielkość i kształt dachu oraz kąt jego nachylenia.

Kształt dachu

Kształt dachu ma kluczowe znaczenie przy wyborze rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku dachów o prostej konstrukcji polecane są dachówki blaszane, natomiast w przypadku dachów o nietypowym kształcie warto postawić na dachówki ceramiczne bądź betonowe.

Dlaczego? Otóż, jeśli dach ma wyróżniać się oryginalną formą, niezbędna będzie obróbka dekarska materiału. W przypadku obróbki blachodachówki straty surowca będą ogromne, w przypadku dachówek ceramicznych i betonowych – dużo mniejsze. Wniosek jest prosty: jeśli decydujemy się na dach o finezyjnym kształcie, powinniśmy kupić dachówki ceramiczne lub betonowe.

Wielkość dachu

Na wybór rodzaju pokrycia dachowego wpływa też wielkość dachu. Inne materiały pokryciowe są polecane w przypadku budowy dachów małych, a inne w przypadku dachów o dużej powierzchni. W tym pierwszym wypadku bezpieczniej jest zdecydować się na lekkie pokrycie dachowe, np. z blachodachówki, które nadmiernie nie obciąży konstrukcji nośnej budynku. W  przypadku dużych dachów możemy pozwolić sobie na montaż ciężkich dachówek, gdyż i więźba dachowa powinna mieć masywniejszą konstrukcję, przystosowaną do znoszenia dużych obciążeń.

Kształt i wielkość dachu nie muszą być czynnikiem determinującym wybór materiałów pokryciowych. Jeśli tak nie jest, powinniśmy porównać walory użytkowe i estetyczne poszczególnych rodzajów dachówek, oszacować koszty inwestycji przy zastosowaniu każdej z nich, a następnie wybrać najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. Po pomoc przy wyborze pokrycia i wycenie budowy dachu możemy zgłosić się do specjalistów.