Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Od czego zależy wytrzymałość pokrycia dachowego?

Od czego zależy wytrzymałość pokrycia dachowego?

Wszystkim osobom budującym swój nowy zależy, aby materiał, którym planują pokryć dach, był mocny i wytrzymały. Dach nie tylko chroni nasz dom przed śniegiem czy deszczem, ale sam też musi stawiać opór coraz częściej przytrafiającym się w Polsce wichurom. Na wytrzymałość pokrycia dachowego wpływa jego waga, rozmiar, a nawet kształt. Które pokrycia są najbardziej wytrzymałe i dlaczego?

Dachówka ceramiczna i betonowa

Jeśli chodzi o wybór niezawodnego pokrycia na lata, prym cały czas wiedzie dachówka ceramiczna. Chociaż pojedyncza dachówka trzymana w ręce może wydawać się delikatna i krucha, całe pokrycie z niej to rozwiązanie, które może znieść naprawdę wiele. Pokrycie z dachówki jest na tyle ciężkie, że wymaga specjalnie wzmocnionej więźby. Oznacza to, że dachu nie zerwie pierwszy lepszy wiatr. Dodatkowo dachówka pod wpływem wichury pracuje w specyficzny sposób – jej pojedyncze elementy unoszą się i opadają jak klawisze. Nawet jeśli wiatrowi uda się uszkodzić dach, zazwyczaj odpadnie tylko kilka dachówek, które stosunkowo łatwo można uzupełnić. Biorąc pod uwagę to, że producenci dachówek dają na swoje produkty nawet do 50 lat gwarancji, możemy być pewni, że ceramiczne pokrycia dachowe są dobrym wyborem. Alternatywą dla dachówki ceramicznej może być dachówka betonowa, która jest nieco tańsza, lecz też trochę lżejsza.

Pokrycie z blachodachówki

Produkowane obecnie blachodachówki są bardzo ładne i niewątpliwie kuszą ceną. Blachodachówka nie wymaga też budowy droższej, wzmacnianej więźby dachowej. Jednak porównując ją do wyżej wspomnianych dachówek, pod względem wytrzymałości wypada gorzej. Blachodachówka jest lekka, a na dachu kładzie się ją w dużych płatach. Te w razie wichury działają jak żagiel – wiatr stosunkowo łatwo może zerwać spore połacie pokrycia. Jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne i odporność na wilgoć, czy promienie UV, nowoczesne blachodachówki są naprawdę wytrzymałe, jednak w tym też daleko im do dachówki ceramicznej.

Gonty, papa,  strzecha, łupek i inne pokrycia

Niewiele osób decyduje się na porycie domu czymś innym, niż dachówka lub blachodachówka. Nietypowe rozwiązania są dużo droższe, lub nietrwałe, a przez to wykorzystywane np. przy budowie zabudowań gospodarskich, garaży, czy altan działkowych. Przed wyborem pokrycia dachowego dla swojego domu, warto dowiedzieć się, w jakiej strefie wiatrowej leży dana miejscowość. W dużej części Polski blachodachówka będzie wystarczającym rozwiązaniem, jednak w niektórych miejscach lepiej postawić na wysokiej jakości dachówkę.