Jednym z najpopularniejszych rodzajów dachów są dachy dwuspadowe, nawiązujące do klasycznego stylu budownictwa, w nowoczesnym zaś wybierany jest ze względu na możliwość zapewnienia budynkom funkcji domu pasywnego czy też energooszczędnego. Czym bezpiecznie pokryć dachy dwuspadowe?
Dachy dwuspadowe są polecane szczególnie w domach nastawionych na nowoczesne rozwiązania technologiczne, zwłaszcza w obszarze uzyskania atrakcyjnych parametrów energetycznych. Ten rodzaj zadaszenia bywa nazywany również dachem dwupołaciowym, siodłowym, szczytowym. Jego charakterystyczną formą są trójkątne ściany boczne tzw. szczyty, które zamykają bryłę dachy w dwóch płaszczyznach. Tworzą je dwa prostokątne połacie, mające kształt prostokątów.
Z prostą formą budynku dobrze będzie komponowała się dachówka płaska, tzw. matowa. Celem uatrakcyjnienia bryły budynku warto zadbać o estetyczną linię kalenicy, wykonaną z gąsiorów w kolorze użytej dachówki. Atrakcyjną całość stworzy również dach wykonany z dachówek esówek (holenderek płaskich). Ich ponadczasowa czerwień i brązy będą pięknie współgrać z wiejskim krajobrazem, który dodatkowo można zaakcentować lukarnami, nadając bryle dworskiego charakteru. Kolejną grupą dachówek wartych uwagi w przypadku dachu siodłowego jest dachówka ceramiczna, jak również cementowa. Pierwsze nadają budowlom eleganckiego charakteru, a do tego nie dość, że są niezwykle wytrzymałe, są całkowicie niepalne. Właściwości hydrofobowe ceramiki sprawiają, że woda nie zatrzymuje się na dachu, przez co całą konstrukcję łatwo jest utrzymać w czystości.
Dobrze dobrana dachówka do konstrukcji dachu wpływa nie tylko na estetyczne wykończenie obiektu, ale też trwałość dachu. Olbrzymi postęp technologiczny, jaki dokonał się ostatnimi laty w branży budowlanej, sprawia, że dziś nie trzeba już rezygnować z estetyki pokrycia dachowego, by cieszyć się wytrzymałą konstrukcją. Nowoczesne materiały na dach są równie estetyczne co trwałe.