Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Walory użytkowe płytek włóknocementowych

Walory użytkowe płytek włóknocementowych

eszcze do niedawna płytki włóknocementowe kojarzyły się w branży budowlanej źle. Wynikało to z tego, że jednym ze składników włóknocementu był szkodliwy dla zdrowia azbest. Obecnie jednak skład płytek się znacząco zmienił i coraz więcej ludzi używa ich jako pokrycia dachowego lub elewacji. Na czym polega ich fenomen?

Charakterystyka płytek

Współczesne płytki włoknocementowe produkowane są z przyjaznych dla człowieka i środowiska surowców: piasku, wody i spoiwa cementowego. Nic więc dziwnego, że sięgają po nie osoby, którym bliska jest ekologia i ochrona środowiska. Płytki można bowiem poddać recyklingowi. Czym jeszcze się charakteryzują? Przede wszystkim bardzo wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne. Płytkom niestraszny jest zalegający na nich śnieg, mróz ani promieniowanie UV. Są też odporne na działanie korozji, a przy tym niepalne. Płytki włóknocementowe są do tego wszystkiego bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników biologicznych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób, które interesuje wycena dachu, pyta też o możliwość użycia do tego celu płytek włóknocementowych.

Co wybrać?

Wybór płytek wlóknocementowych jest naprawdę ogromny, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Klienci mogą zdecydować się na płyty faliste lub płaskie, duże lub małe, do tego w szerokiej gamie kolorystycznej. Płytki mogą mieć też różne kształty, np. kwadratu czy prostokąta. Ponadto wielu producentów oferuje płytki o wykończeniu błyszczącym lub matowym, a nawet imitującym łupek. Materiał ten ma szerokie zastosowanie. Używa się go nie tylko jako pokrycia dachowego, ale też jako okładziny mansard, okien dachowych czy okapów. Wielkoformatowe płytki włóknocementowe coraz częściej pojawiają się na elewacjach budynków, aby podkreślić ich nowoczesny charakter.

Montaż płytek

Montaż płytek włóknocementowych najlepiej jest zlecić doświadczonej ekipie. Tylko ona daje nam gwarancję, że dach będzie wyglądał estetycznie, a przede wszystkim – będzie dobrze pełnił swoje funkcje. Płyty faliste zazwyczaj układa się na ruszcie drewnianym lub stalowym, mocuje wkrętami, śrubami, gwoździami, nitami, hakami lub specjalnymi zaczepami. Oprócz zwykłych płytek do wykończenia dachu potrzebne będą też płytki uzupełniające i kształtki. W ofertach producentów są oczywiście dostępne też wszelkiego rodzaju wywietrzniki, przejścia antenowe itp. Konstrukcja powinna być wentylowana, aby zapobiegać tworzeniu się grzybów i pleśni.