Mapa dachów
Panorama 911 dachów - znajdź dach w swojej okolicy

Wymiana pokrycia dachowego – krok po kroku

Wymiana pokrycia dachowego – krok po kroku

Każdy właściciel domu powinien odpowiednio dbać o swój dach. Prawda jest taka, że im lepiej dach jest umocowany i uszczelniony, tym dłużej będzie służył swoim właścicielom. To wszystko wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Poza zaopatrzeniem się w niezbędne materiały i narzędzia należy zapoznać się z przepisami. To wszystko pozwoli uniknąć wielu sytuacji stresowych. Jak więc najlepiej przygotować się do wymiany pokrycia dachowego?

 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy zapoznać się z regulacjami prawnymi. Co z tego, że zbierze się całą masę narzędzi i materiałów, jeśli robota będzie stała w miejscu, ponieważ nie uzyskamy pozwolenia na wymianę pokrycia dachowego? Należy pamiętać, że takie zabiegi są związane z budowlanką, dlatego najpierw należy udać się do wydziału budowlanego i na odpowiednim formularzu wskazać szczegóły wymiany dachu. Będą tam zapytania o wykorzystywane materiały i narzędzia, rodzaj pracy oraz sposób, w jaki będą przeprowadzane roboty budowlane. Data wpisana w formularzu jest bardzo ważna, ponieważ po dwóch latach od zgłoszenia wymiany, staje się ono nieważne. W takich przypadkach jak podniesienie, obniżenie bądź powiększenie dachu będzie potrzebne pozwolenie na budowę. Bez tego ani rusz.

 

Zaczynamy wymianę pokrycia dachowego

W pierwszej kolejności należy pozbyć się starych elementów dachu takich jak blacha czy papa. Najważniejsze i najprostsze zarazem jest pozbycie się dachówek. Należy pamiętać, że czynność tę najlepiej przeprowadzać przy dobrej pogodzie. Kiedy dach jest całkowicie odsłonięty, można przystąpić do jego oceny. Należy sprawdzić, czy posiada odpowiednią ilość ocieplenia, a jeśli znajdują się na nim łaty, trzeba je wymienić na nowe. Świetnym zabiegiem jest nałożenie folii paroprzepuszczalnej na warstwę ocieplenia. Dzięki temu w domu nie będzie wilgoci. Kiedy mamy już zrobioną konstrukcję dachu, można zacząć układanie blachodachówki. Po tym zabiegu należy przystąpić do montowania rynien, do których wcześniej powinny być zainstalowane haki i kominków wentylacyjnych, które powinny znaleźć się na dachu.